Der8auer łatwo uśmiercił Ryzena 7000X3D podczas OC. Procesor nie wytrzymał wyższego napięcia

Der8auer łatwo uśmiercił Ryzena 7000X3D podczas OC. Procesor nie wytrzymał wyższego napięcia

Słynny overclocker, der8auer, został zaproszony do siedziby Asusa, gdzie mógł do woli oddawać się przyjemnościom i podkręcać procesory na najnowszych i najlepszych płytach tego producenta. Podczas jednego z testów niepokojąco łatwo uśmiercił Ryzena 9 7950X3D.

Po kilku dniach testów procesorów Intel Sapphire Rapids, ekspert w dziedzinie overclockingu Der8auer, otrzymał możliwość przetestowania najnowszych procesorów AMD Ryzen 7000X3D w dobrze laboratoriach Asusa. Choć miał pewne obawy ze względu na ostrzeżenia AMD i zablokowanie części X3D poprzedniej generacji (procesorów AMD Ryzen 5000X3D), podjął ryzyko. Okazało się jednak, że nowe Ryzeny nie lubią niedelikatnego traktowania.

Po uwagach der8auera i zaskakująco szybkim zgonie Ryzena 9 7950X3D po podniesieniu napięcia, Asus wprowadzi ograniczenia na swoich płytach głównych.

Der8auer wziął na warsztat procesor Ryzen 9 7950X3D i Asus ROG Crosshair X670E Extreme. Po podbiciu napięcia do 1,35V i zastosowaniu ciekłego azotu jako chłodzenia, temperatury nie przekraczały 90°C, więc overclocker zdecydował się działać dalej i od razu przeskoczył na 1,55 V. Wyjaśnił, że tego rodzaju napięcie było znaczącym wzrostem, ale byłby typowym kolejnym krokiem w badaniu możliwości nowoczesnego procesora Intela lub procesora AMD bez 3D V-Cache. Po ponownym uruchomieniu płyta główna niestety wyświetlała złowieszczy kod błędu 00. Szybko okazało się, że procesor nadaje się jedynie do śmieci. Der8auer twierdzi, że zgon procesora był całkowicie nieoczekiwany, zwłaszcza że działał tylko w BIOS'ie, a przy nowym napięciu nie zastosowano żadnego obciążenia testowego ani obliczeniowego.

YouTuber nie chciał wyciągać wniosków na temat bezpiecznych napięć dla serii Ryzen 7000X3D na podstawie jednej próbki, ale zgłosił zastrzeżenia do Asusa, który prawdopodobnie ograniczy maksymalne ręcznie wybierane napięcie dla układów X3D do 1,35 V. Prawdopodobnie udostępnienie wartości sięgających nawet 2,5V, to prawdopodobnie niedopatrzenie ze strony partnerów AMD w zakresie płyt głównych i wymaga korekty.

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Der8auer łatwo uśmiercił Ryzena 7000X3D podczas OC. Procesor nie wytrzymał wyższego napięcia

 0