Deweloper oskarża technologię VR o uszkodzenie jego wzroku

Deweloper oskarża technologię VR o uszkodzenie jego wzroku

Jeden z twórców oprogramowania napisał na Twitterze, że noszenie zestawu VR przez wiele godzin dziennie uszkodziło jego wzrok. Konsultacja u okulisty sprawiły, że ​​deweloper nie jest pewien swojej przyszłości związanej z VR, po tym, jak lekarz obwinł technologię za problemy z widzeniem. Mężczyzna napisał na Twitterze, że okulary powinny rozwiązać jego problem, ale ten rodzaj zwykle "jest przepisywany tylko 40-latkom". Stowarzyszenie Optometrystów stwierdziło, że nie ma jak dotąd dowodów na to, że zestawy VR mogą powodować trwałe uszkodzenie oczu. Oculus, będący własnością Facebooka, stwierdza w swojej instrukcji, że jeden na 4000 może cierpieć na "zawroty głowy, drgawki, drgania oczu lub mięśni". Zaleca się, aby użytkownicy cierpiący na te objawy zaprzestali używania zestawu i udali się do lekarza.

Twórca oprogramowania VR twierdzi, że długotrwałe korzystanie z zestawu VR trwale uszkodziło jego wzrok. 

Lekarze wcześniej ostrzegali, że wirtualna rzeczywistość, czyli komputerowa symulacja rzeczywistego lub wyobrażonego środowiska, może powodować zmęczenie oczu, ponieważ mózg jest zmuszony przetwarzać bodźce wzrokowe w inny sposób niż normalnie. Użytkownicy narzekali na mdłości i zawroty głowy podczas korzystania z VR, które utrudnia sposób postrzegania przestrzeni przez użytkownika, co prowadzi do choroby lokomocyjnej. Danny Bittman, który przez cztery lata pracował jako programista rzeczywistości wirtualnej, zasugerował, że mogło to również mieć wpływ na jego wzrok. "Właśnie miałem swoją pierwszą wizytę u okulisty od trzech lat. Teraz bardzo się martwię o moje przyszłe korzystanie z VR. Mam nowy problem konwergencji oka, to coś jak dysleksja. Doktor, również właściciel zestawu, jest przekonany, że moje korzystanie z VR jest za to odpowiedzialne".

Problem jednak może dotyczyć zbyt długiego korzystania z zestawu. Deweloper może spędzać do sześciu godzin dziennie w wirtualnej rzeczywistości. Ceri Smith-Jaynes ze Stowarzyszenia Optometrystów powiedziała BBC: "Obecnie nie mamy żadnych wiarygodnych dowodów na to, że zestawy VR powodują trwałe pogorszenie widzenia u dzieci i dorosłych. Przeprowadzono kilka badań dotyczących skutków krótkoterminowych korzystania z zestawów VR; nie wykazały one pogorszenia wzroku". "Liczba godzin użytkowania zestawu, którą osoba może tolerować, będzie się różnić w zależności od stanu wzroku i zadań wykonywanych w VR. 
Zestawy VR mają za zadanie również poprawę widzenia. Start-up GiveVision stworzył urządzenie o nazwie SightPlus, którego celem jest przywrócenie wzroku osobom, których zdolność widzenia pogorszyła się na tyle, że nie ma możliwości tego odwrócić. Urządzenie dokonuje projekcji wideo z realnego świata na działającą część siatkówki. Badanie kliniczne w Moorfields Eye Hospital wykazało, że urządzenie poprawiło wzrok u 59 z 60 uczestników, przy czym prawie połowa stwierdziła, że ​​będą nosić urządzenie do oglądania telewizji, czytania lub chodzenia do teatru. Firma współpracuje z Sony w celu opracowania kolejnego urządzenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Deweloper oskarża technologię VR o uszkodzenie jego wzroku

 0