MediaTek w ostatnim czasie próbuje powrócić do rywalizacji na rynku high-endowych SoC dla smartfonów, a jego najnowszą bronią w walce z Qualcomm na tym polu jest układ Dimensity 1000+, czyli ulepszona wersja Dimensity 1000. Nowy chipset nie tylko wspiera łączność 5G (sub-6 GHz), ale jest również pierwszym, który pozwoli telefonom na odtwarzanie rozdzielczości 4K w 60 kl./s w filmach na YouTube i to bez nadmiernego nagrzewania urządzenia, a tak przynajmniej podaje producent. Szczególnie istotny wydaje się tu zintegrowany modem 5G, którego wciąż nie doczekaliśmy się w we flagowych SoC od Qualcomm, gdzie producenci smartfonów zmuszeni są za takowy dopłacać. Co więcej, pomimo faktu, że Kirin 990 5G posiada zintegrowany stosowny model z obsługą 5G (sub-6 GHz), to jednak trzeba pamiętać, że dostępny jest on tylko we flagowcach Huawei, które z kolei nie oferują dostępu do serwisów Google i aktualizacji Androida.
Dimensity 1000+ może znaleźć swoje miejsce na rynku high-endowych smartfonów, które dawno nie oferowały już układów MediaTek.
Tak więc Dimensity 1000+ może znaleźć swoje miejsce na rynku high-endowych smartfonów, które dawno nie oferowały już układów MediaTek. Sercem tej nowej mobilnej platformy jest CPU wyposażone w cztery wysokowydajne rdzenie Cortex A77 pracujące z prędkością 2,6 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex A55 osiągające do 2,0 GHz. Całość oparto o 7 nm proces technologiczny, a producent chwali się tez, że zastosowany tu zintegrowany modem 5G jest bardziej energooszczędny od konkurencyjnych rozwiązań, a to za sprawą możliwości dynamicznego dostosowywania trybów mocy. Podobnie jednak jak Kirin 990, Dimensity 1000+ obsługuje 5G tylko w ramach sub-6 GHz i nie wspiera fal milimetrowych. Oferować ma on teoretyczne prędkości pobierania 4,7 Gb/s i wysyłania 2,5 Gb/s. Nie zabrakło też Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1.
Wbudowane GPU to Mali G77 MP9, które nie oferuje takiej wydajności jak grafika w Exynosie 990 z Galaxy S20, ale wciąż powinno zapewnić osiągi pozwalające na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości QHD. Co więcej, MediaTek podaje, że Dimensity 1000+ jest w stanie obsłużyć ekrany o odświeżaniu 144 Hz, a oferuje także sprzętowe wsparcie dla kodeka AV1, co jest nowością w zakresie mobilnych układów. Jeśli zaś chodzi o telefony, które otrzymać mają nowy flagowy chipset MediaTek, to na chwilę obecną wiemy, że skorzystać ma z niego marka iQOO (ta należy do chińskiego Vivo). Pojawiają się jednak również plotki, że sięgnie po niego OnePlus w mocno oczekiwanym OnePlus 8 Lite, czyli budżetowej wersji swojego flagowca.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Dimensity 1000+ - MediaTek atakuje segment high-endowych smartfonów