Dimensity 9300 - flagowiec MediaTek traci nawet 46% wydajności na skutek throttlingu

Dimensity 9300 - flagowiec MediaTek traci nawet 46% wydajności na skutek throttlingu

W tym roku MediaTek nie trzymało się tradycyjnego podziału na klastry w swoim flagowym układzie Dimensity 9300, jak np. Snapdragon 8 Gen 3 i największą różnicą między tymi dwoma chipsetami jest brak energooszczędnych rdzeni w nowym topowym SoC tajwańskiego producenta. To sprawia, że Dimensity 9300 może zapewnić niesamowitą ogólną wydajność, pokonując nawet GPU w Apple A17 Pro, ale dzieje się to kosztem zwiększonego zużycia energii. Dimensity 9300 został właśnie poddany stress testom, które pokazały, że nawet w przypadku smartfona z naprawdę wydajnym chłodzeniem, może stanowić to spory problem.

Większość flagowców z Androidem, takich jak vivo X100 Pro, ma komorę parową zaprojektowaną tak, aby utrzymywać temperaturę Dimensity 9300 pod kontrolą. Niestety, pomimo produkcji w energooszczędnym 4 nm procesie N4P firmy TSMC, brak energooszczędnych rdzeni w najnowszym SoC oznacza, że ​​będzie on miał większy pobór mocy niż Snapdragon 8 Gen 3 i A17 Pro. Sahil Karoul pokazał zaś na platformie X, jak wpływa może to na użytkowanie i wykonał stress test procesora, pokazując wyraźny throttling CPU w ciągu zaledwie dwóch minut od rozpoczęcia benchmarku.

Dimensity 9300 został  poddany stress testom, które pokazały, że nawet w przypadku smartfona z naprawdę wydajnym chłodzeniem, można spodziewać się throttlingu.

Test CPU Throttling Test, który również wykonujemy w naszych recenzjach smartfonów, mierzy wydajność procesora przy maksymalnym obciążeniu. Patrząc na wykres, taktowanie jednego z rdzeni spada do zaledwie 0,60 GHz, a pozostałych do 1,20 GHz i 1,50 GHz. Domyślnie maksymalna częstotliwość taktowania chipa wynosi 3,25 GHz i dotyczy rdzenia Cortex-X4. Wyniki wykazały, że wydajność Dimenity 9300 spadła o 46 procent w trakcie testu obciążeniowego.

Chociaż testy te sugerują, że postawienie jedynie na wysokowydajne rdzeni przez MediaTek mogło nie być najlepszym rozwiązaniem, to trzeba pamiętać, że CPU Throttling Test został zaprojektowany tak, aby rzucić wyzwanie najbardziej wydajnym termicznie procesorom. Snapdragon 8 Gen 3 lub A17 Pro mogą działać lepiej w tym aspekcie, ale przy normalnym użytkowaniu flagowy SoC MediaTek i tak będzie działał z pełną wydajnością, przynajmniej w trakcie krótszych zadań. Niemniej jesteśmy ciekawi, czy tajwańska firma ponownie zdecyduje się na podobne podejście w Dimensity 9400 w przyszłym roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dimensity 9300 - flagowiec MediaTek traci nawet 46% wydajności na skutek throttlingu

 0