Dimensity 9300 w szalonej konfiguracji. MediaTek stawia na 8 potężnych rdzeni

Dimensity 9300 w szalonej konfiguracji. MediaTek stawia na 8 potężnych rdzeni

Obecnie większość procesorów mobilnych używanych w smartfonach składa się z ośmiu rdzeni, z czego tylko kilka z nich jest niezwykle wydajnych. Zwykle flagowe modele mają jeden potężny rdzeń, jednak MediaTek Dimensity 9300 wyróżnia się, ponieważ ma aż cztery takie rdzenie.

MediaTek planuje wprowadzić na rynek nowy procesor mobilny, Dimensity 9300, który będzie następcą modelu 9200. Informacje, które wyciekły na temat tego procesora wydają się dość nietypowe. Większość procesorów używanych w telefonach komórkowych ma dwie lub trzy różne rodzaje rdzeni. W przypadku dwóch typów rdzeni, zazwyczaj mamy 2 lub 4 rdzenie o dużej mocy, a pozostałe rdzenie są bardziej energooszczędne. Natomiast w przypadku trzech typów rdzeni, jeden z nich jest tym najpotężniejszym, takim jak seria Cortex-X. Jednak według przecieków, Dimensity 9300 miałby mieć aż cztery takie mocne rdzenie, a konkretnie rdzenie Cortex-X4. To budzi pewne pytania dotyczące chłodzenia. Jak MediaTek planuje utrzymać odpowiednią temperaturę pracy przy takiej konfiguracji?

4 potężne rdzenie + 4 potężne rdzenie? Tak ma wyglądać konfiguracja nadchodzącego Dimensity 9300, który raczej nie pojawi się w smartfonach.

To jednak nie koniec zaskakujących informacji, bo oprócz czterech potężnych rdzeni Cortex-X4 (następca Cortex-X3),  Dimensity 9300 miałby składać się z czterech kolejnych mocnych rdzeni, prawdopodobnie Cortex-A720 (następcy Cortex-A715). W takiej konfiguracji nie ma miejsca na energooszczędne rdzenie, które zwykle są stosowane w celu zrównoważenia wydajności i zużycia energii.

W związku z tym, pojawia się pytanie, jak MediaTek planuje odpowiednio schłodzić ten procesor. Aktualne konfiguracje procesorów, takie jak 1+3+4, są już znane z tego, że generują duże ilości ciepła. W przypadku konfiguracji 4+4+0, gdzie nie ma energooszczędnych rdzeni, problem chłodzenia może być jeszcze większy. Jest to kwestia, która wzbudza duże zainteresowanie i pozostaje pytaniem, jak MediaTek zamierza sprostać wyzwaniu utrzymania odpowiedniej temperatury pracy tego procesora.

Zwłaszcza w kontekście telefonów komórkowych, taka konfiguracja procesora wydaje się mało prawdopodobna, ponieważ może prowadzić do problemów z przegrzewaniem i ograniczeniem wydajności z powodu wysokich temperatur. Możliwe, że telefon nie byłby w stanie utrzymać odpowiedniej wydajności nawet przy niskim obciążeniu. Z uwagi na te czynniki, wprowadzenie takiego procesora, jak Dimensity 9300, w telefonach komórkowych wydaje się mało realne.

Jednak jeśli taka konfiguracja rdzeni rzeczywiście zostanie wprowadzona na rynek, bardziej prawdopodobne jest, że byłaby to linia procesorów Kompanio, która jest przeznaczona dla urządzeń takich jak chromebooki i inne laptopy oparte na architekturze ARM, jednak póki co są to tylko domysły.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dimensity 9300 w szalonej konfiguracji. MediaTek stawia na 8 potężnych rdzeni

 0