Disney+ usunął odcinek Simpsonów. Nie spodobał się Chinom

Disney+ usunął odcinek Simpsonów. Nie spodobał się Chinom

Drugi odcinek ostatniego sezonu długo emitowanego serialu animowanego The Simpsons został ocenzurowany przez serwis streamingowy Disney + w Hongkongu ze względu na odniesienie do „obozów pracy przymusowej”.

W odcinku „One Angry Lisa” Marge kupuje interaktywny rower treningowy. Podczas interaktywnej wycieczki przenosi do Wielkiego Muru Chińskiego ze wszystkimi jego "cudami", w tym kopalniami bitcoinów i obozami pracy przymusowej, w których dzieci robią smartfony. Chiny od dawna są oskarżane o zmuszanie Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości w prowincji Xinjiang, do przymusowej pracy w obozach. Pekińska cenzura nie zezwala jednak na żadną dyskusję o obozach, skutecznie cenzurując wszelkie wzmianki, na co godzą się niektórzy giganci technologiczni i medialni, jak chociażby Disney.

Disney usunął kolejny odcinek Simpsonów na życzenie Chińskich władz. Wcześniej ocenzurowano odniesienia do placu Tiananmen.

Przez długi czas Hongkong cieszył się większą wolnością kulturalną i internetową. Jednak od czasu, gdy Pekin narzucił prawo bezpieczeństwa narodowego w 2020 roku, niegdyś autonomiczna wyspa w coraz większym stopniu przechodzi pod kontrolę Pekinu i spotyka się z ograniczeniami podobnymi do tych, których doświadcza się w Chinach kontynentalnych.

One Angry Lisa to nie jedyny odcinek The Simpsons, który nie jest dostępny w Hongkongu. Kiedy Disney+ został uruchomiony w Hongkongu w 2021 roku, odcinek w sezonie 16, który odnosił się do placu Tiananmen, również został usunięty z oferty. W odcinku rodzina odwiedza plac Tiananmen i widzi tablicę z napisem "w tym miejscu, w 1989 roku, nic się nie stało"

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Disney+ usunął odcinek Simpsonów. Nie spodobał się Chinom

 0