Dlatego warto inwestować w AMD. Płyty główne AM4 pierwszej generacji wciąż są wspierane

Dlatego warto inwestować w AMD. Płyty główne AM4 pierwszej generacji wciąż są wspierane

AMD często podkreśla długie wsparcie dla swoich produktów, a bardzo często w kontekście Radeonów mówi się nawet o efekcie FinWine, bo grafiki te potrafią bardzo wyraźnie zyskiwać na wydajność z upływem lat. Imponująco wygląda także wsparcie Czerwonych dla płyt głównych, bo modele AM4 (X370/B350/A320) zostały wypuszczone na rynek w lutym 2017 roku i wciąż, po prawie 6 latach i 8 miesiącach od premiery, platforma jest aktualizowana.

Nowe aktualizacje dla płyt AM4 z serii 300

Jak zauważył portal VideoCardz, niedawno na Reddicie pojawiła się dyskusja na temat długoterminowego wsparcia dla płyt głównych AMD AM4. Wiele osób nie kryło zaskoczenia, gdy odkryło, że ich płyty główne, zaprojektowane dla pierwszej generacji procesorów Ryzen, nadal otrzymują aktualizacje, nawet po blisko 7 latach od premiery.

Wszyscy główni producenci płyt głównych wypuścili aktualizacje dla płyt głównych AM4 pierwszej generacji w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy.

Szybka weryfikacja potwierdziła, że wszyscy główni producenci płyt głównych rzeczywiście wypuścili aktualizacje w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy. Update'y te obejmują najnowszą aktualizację firmware'u AGESA oraz pewne ulepszenia zabezpieczeń.

am4

Chociaż płyty główne AMD z serii 300 wyraźnie odstają od najnowocześniejszych platform, ponieważ brakuje im takich funkcji, jak choćby obsługa PCIe Gen4 czy pamięci DDR5, ich użytkownicy mogą wyraźnie zmodernizować swój sprzęt, choćby wymieniając pierwsze Ryzeny na modele z serii 5000X3D, co może znacząco zwiększyć wydajność w grach. Najnowszy procesor z tej serii, 6-rdzeniowy Ryzen 5 5600X3D z technologią 3D V-Cache, został wprowadzony na rynek w tym roku, choć jego dostępność jest mocno ograniczona. 

Intel obrał inną strategię

Dla porównania platforma Intel z serii 300, która również została wypuszczona w 2017 roku, nie doczekała się żadnej nowej aktualizacji od 2021 roku. Producenci płyt głównych nie dostarczają już optymalizacji ani poprawek bezpieczeństwa dla płyt z tymi chipsetami. Intel również szybko porzucił gniazdo LGA1151v2 i od tego czasu mieliśmy już LGA1200, a później LGA1700. Ten ostatni socket otrzyma ostatnią aktualizację w tym miesiącu, zanim zostanie zastąpiony przez LGA1851 w przyszłym roku.

AMD obiecało 5 lat wsparcia dla swojego gniazda AM4 i rzeczywiście dotrzymało słowa. W maju 2022 roku dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su, powiedziała, że ​​platforma AM4 nigdzie się nie wybiera i będzie działać jeszcze przez wiele lat. Jeśli chodzi o wsparcie platformy AM5, Su powiedziała, że to gniazdo „będzie wieloletnim jak AM4”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dlatego warto inwestować w AMD. Płyty główne AM4 pierwszej generacji wciąż są wspierane

 0