Długi wyrok za kradzieże kart SIM i wyłudzenia. To pierwszy taki przypadek

Długi wyrok za kradzieże kart SIM i wyłudzenia. To pierwszy taki przypadek

Student, który ukradł ponad 5 milionów dolarów w kryptowalutach dzięki wykradaniu numerów telefonów od około 40 ofiar, przyznał się do winy i zaakceptował ugodę z prokuratorem, godząc się spędzić 10 lat w więzieniu. Kalifornijskie władze uważają, że skazany Joel Ortiz jest pierwszą osobą, której wymierzono karę za oszustwo związane z wyłudzaniem kart SIM, które jest coraz popularniejszym i bardzo niebezpiecznym atakiem dla ofiary. Oskarżyciel oraz agenci zaangażowani w sprawę świętowali ogłoszenie wyroku i uważają, że będzie to przykład dla tych, którzy już znajdują się w areszcie oraz pozostałych, którzy czekają na ujęcie. "Uważamy, że wymierzono sprawiedliwość. Mamy nadzieję, że jest to silna wiadomość dla tych ludzi" - powiedział Samy Tarazi, jeden z agentów prowadzących śledztwo w sprawie Ortiza.

Przypadek Ortiza ma być wiadomością wysłaną innym hakerom, korzystającym z wykradzionych, bądź sklonowanych kart SIM.

Ortiz jest jednym z kilku oszustów tego typu, którzy wpadki w ręce policji w minionym roku. Przejmowali oni numery telefonów, a następne uzyskiwali dostęp do kont email, kont bankowych oraz portfeli z kryptowalutami. Inne osoby aresztowane za podobne przestępstwa to: Xzavyer Narvaez, oskarżony o kradzież 1 miliona dolarów w bitcoinach; Nicholas Truglia, któremu zarzuca się również przywłaszczenie kilku milionów dolarów w bitcoinach oraz Joseph Harris - niesławny rekordzista, któremu przypisuje się kradzież ponad 14 milionów dolarów w kryptowalutach. Władze uważają, że powolne, ale skuteczne łapanie przestępców oraz wysoki wyrok dla Ortiza będą jasnym przekazem, dla wszystkich osób parających się tym procederem. "Każde aresztowanie, którego dokonujemy wysyła falę uderzeniową w tę społeczność" - powiedziała Erin West, oskarżyciel okręgu Santa Clara - "Oni nie byli bezpieczni w swoich piwnicach, nie byli bezpieczni w swoich pokojach w domu mamusi, gdzie zostali wyśledzeni i aresztowani - jeden po drugim".

"Patrząc na skazanie Joela - 10 lat - pokazuje to, że nie będziemy tolerować tego typu przestępstw i będziemy ścigać każdego, kto je popełnia" - dodała Erin. Władze nie ujawniły informacji ile innych dochodzeń jest obecnie prowadzonych w tego typu przestępstwach, jednak podobno dokonano kolejnych aresztowań i wystawiono następne nakazy przeszukania. Wszystkie postępowania na terenie USA prowadzi Regional Enforcement Allied Computer Team (REACT), specjalna jednostka kalifornijskiej policji. Oszustwa oparte o wykradzenie karty SIM, znane jako SIM swap, polegają na wykorzystaniu jednej ze słabości zabezpieczeń dwuetapowych. Atakujący wykorzystuje oferowane na czarnym rynku karty SIM, lub samemu przejmuje je dzięki socjotechnice od ofiar, a następnie za ich pomocą uzyskuje dostęp do zabezpieczonych stron i usług.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Długi wyrok za kradzieże kart SIM i wyłudzenia. To pierwszy taki przypadek

 0