Dobija nawet do 114°C drastycznie tracąc na wydajności. MacBook Air M3 ma kłopoty z temperaturami

Dobija nawet do 114°C drastycznie tracąc na wydajności. MacBook Air M3 ma kłopoty z temperaturami

MacBook Air M3 został porównany z 14-calowym MacBookiem Pro wyposażonym w ten sam chip. W krótkich testach oba komputery prezentowały zbliżony poziom wydajności. Co innego, kiedy do gry weszło ciągłe obciążenie.

MacBook Air M3 ma kłopoty z przegrzewaniem

Apple przedstawiło światu kolejną generację MacBooka Air zaledwie 5 dni temu. Firma ogłosiła w tym samym czasie dwie wersje tego komputera - jedną z ekranem 13 cali i drugą 15-calową. Chyba najważniejszą zmianą, którą oferują oba nowe modele jest procesor M3. Przy debiucie Apple informowało, że MacBook Air M3 jest w stanie zapewnić naweto o 60% lepszą wydajność w porównaniu do modelu z M1. Problem w tym, że wariant M3 może tracić na wydajności przez zbyt wysokie temperatury. Jak wiemy, Apple przestało montować w swoich MacBookach Air wentylatory ze względu na wykorzystanie energooszczędnych chipów ARM (seria M). To pozwala oczywiście pracować tym komputerom bezgłośnie.

Okazało się bowiem, że podczas ciągłego obciążenia MacBook Air M3 osiągał nawet 114°C na procesorze i 103°C na układzie graficznym.

Pasywne chłodzenie zostało wykorzystane również w MacBookach Air M3. Niestety w niektórych przypadkach brak wentylatora może oznaczać fatalne skutki. To, że nawet pojedynczy wentylator może zrobić różnicę pokazał Youtuber z kanału Max Tech, który sprawdził 15-calowego MacBooka Air M3 zestawiając go z 14-calowym MacBookiem Pro również z chipem M3. Model z dopiskiem Pro, w odróżnieniu od wersji Air, posiada już wentylator. Początkowo oba komputery pokazywały bardzo podobne wyniki w benchmarkach. Dopiero stałe obciążenie wykazało spore różnice. Okazało się bowiem, że podczas ciągłego obciążenia MacBook Air M3 osiągał nawet 114°C na procesorze i 103°C na układzie graficznym.

Spadł pobór mocy, a wraz z nim wydajność

Wysokie temperatury wpłynęły na samą wydajność. W pewnym momencie, podczas testu GPU, pobór mocy układu graficznego MacBooka Air spadł ze względu na temperaturę do zaledwie 7 W. W tym samym czasie GPU MacBooka Pro pobierało 16 W. Potrzebne było do tego tylko kilka minut obciążenia. W efekcie MacBook Air M3 uzyskał 5916 punktów w teście GPU, podczas gdy MacBook Pro zdobył ich 7933. Przypomnijmy, że oba komputery wyposażone są w te same chipy.

Wysoka temperatura chipu M3 wewnątrz MacBooka Air poskutkowała tym, że jego obudowa, mniej więcej w centralnej części klawiatury, nagrzała się do 46°C. Praca przy tak gorącym sprzęcie może być już mało komfortowa. Seria Air jest w ofercie Apple'a traktowana raczej jako sprzęt do podstawowych zadań lub inaczej mówiąc dla zwykłego użytkownika. W większości codziennych zadań komputer raczej nie powinien mieć zatem problemów ze zbyt wysokimi temperaturami. Gorzej jeśli ktoś będzie chciał używać go do bardziej wymagających zadań.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobija nawet do 114°C drastycznie tracąc na wydajności. MacBook Air M3 ma kłopoty z temperaturami

 0