Dobre wieści - dyski SSD w przyszłym roku mogą potanieć o 50%

Dobre wieści - dyski SSD w przyszłym roku mogą potanieć o 50%

Mamy dobre wieści dotyczące dysków półprzewodnikowych, ponieważ jak donosi tajwański portal DigiTimes, powołując się na swoje „branżowe źródła”, ceny pamięci NAND flash wciąż mają spadać i trend ten utrzymać ma się jeszcze w przyszłym roku. Tym samym spodziewać możemy się kolejnych obniżek cen dysków SSD i to nawet rzędu przeszło 50%. Co warto podkreślić, już w tym roku ceny pamięci spadły o praktycznie 50%, a jak wynika z wcześniejszych prognoz, w 2019 cena jednego gigabajta pamięci spaść może już do rekordowo niskiego poziomu 0,08 USD. DigiTimes jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje głównie producentów dysków SSD, którzy zwiększają swoją zdolność produkcyjną, by zwiększyć rentowność, ale istotnym czynnikiem jest również upowszechnianie się 96-warstwowej technologii NAND, która pozwala na zwiększenie zagęszczenia pamięci w nośnikach SSD i tym samym dostarczanie tańszych produktów na rynek.

Spodziewać możemy się kolejnych obniżek cen dysków SSD i to nawet rzędu przeszło 50%. Co warto podkreślić, już w tym roku ceny pamięci spadły o praktycznie 50%.

Dobre wieści - dyski SSD w przyszłym roku mogą potanieć o 50%

Simon Chen, prezes Adata Technology, czyli popularnego tajwańskiego producenta DRAM i dysków SSD, potwierdził, że wytwórcy pamięci flash nie tylko nieustannie zwiększają zdolność produkcyjną w swoich fabrykach, ale przyznał również, że produkty bazujące na technologii NAND flash mogą w przyszłym roku zaliczyć większy spadek ceny w porównaniu z bieżącym rokiem, co z naszej perspektywy jest bardzo obiecujące. Wielu dostawców pamięci flash spodziewa się rozpoczęcia masowej produkcji 96-warstwowych układów 3D NAND dla dysków SSD w pierwszej połowie 2019 roku. Większość z nich tworzy linie produkcyjne zdolne do wytwarzania od 50 tysięcy do 100 tysięcy 96-warstwowych chipów 3d NAND na miesiąc, natomiast chińskie Yangtze Memory Technology spodziewa się uzyskać 150 tysięcy układów na miesiąc. Oznacza to duże nasycenie rynku i tym samym zwiększoną konkurencję pomiędzy producentami, którzy zmuszeni będą rywalizować na ceny.

Niestety podobnego scenariusza nie możemy oczekiwać na rynku pamięci DRAM, głównie z powodu mniejszej konkurencji w tym segmencie. Trzech największych producentów DRAM, czyli Samsung, SK Hynix i Micron, nie zamierza w najbliższym czasie rozszerzać swoich zdolności produkcyjnych, przynajmniej nie w tak dużej skali, jak ma to miejsce w segmencie NAND flash. Dodatkowo, zdaniem Chena, spodziewane jest zwiększenie zapotrzebowania na pamięci DRAM dla gamingowych systemów, centrów danych, branży motoryzacyjnej itd. We wrześniu tego roku docierały do nas nawet głosy, że Samsung zamierza ograniczyć produkcję DRAM w 2019 roku tylko po to, by zachować ich obecne wysokie ceny. Jak więc widać, w tym zakresie nie ma co liczyć na jakieś istotne zmiany, ale przynajmniej powinniśmy dużo zaoszczędzić na nowych dyskach SSD.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobre wieści - dyski SSD w przyszłym roku mogą potanieć o 50%

 0