Dogecoin osiąga imponujące wyniki dzięki akcji w internecie

Dogecoin osiąga imponujące wyniki dzięki akcji w internecie

Dogecoin to stworzona w 2013 roku wirtualna waluta, która początkowo była parodią opartą na memie z psem. Okazuje się, że wartość stworzonej dla żartu kryptowaluty wzrosła o 400 procent (w szczytowym momencie było to nawet 1421 proc.). Jak informuje serwis Bankier kapitalizacja przekraczała 8,7 miliardów dolarów, z kolei w chwili pisania tej wiadomości wynosi ona według CoinMarketCap 7,1 mld dolarów. Za promowaniem Dogecoina ma stać grupa z Reddita o nazwie r/SatoshiStreetBets, która za cel obrała sobie podbicie ceny dogecoina oraz udostępniane w sieci wpisy oznaczone hasztagiem #DogeTo1dollar. Mamy tu więc do czynienia z niemal identyczną sytuacją jak w przypadku sieci sklepów GameStop, która także przeżywa gorący okres.

Dogecoin to stworzona w 2013 roku wirtualna waluta, która początkowo była parodią opartą na memie z psem. Okazuje się, że wartość stworzonej dla żartu kryptowaluty wzrosła o 400 procent (w szczytowym momencie było to nawet 1421 proc.).

Wszystko zaczęło się jednak od tweeta WSB Chairma o treści „Has Doge ever been to a dollar?". Wówczas za jednego dogecoina płacono 0,008 dolara, aczkolwiek później kurs wynosił już 0,014 USD. Swoją cegiełkę najpewniej dołożył również Elon Musk, który odniósł się do sytuacji dogecoina. Należy przypomnieć, że szef Tesli w 2019 roku przyznał, że to jego ulubiona krytpowaluta. O tym, jak znani ludzie mogą wpływać na różne rzeczy niechaj świadczy opis Muska na Twitterze, w którym umieścił ikonę bitcoina. Efekt? Jego kurs wzrósł o 10 procent. Jeszcze rano bitcoina wynosił 32 tysiące dolarów, by po 13 zbliżyć się do 37 tysięcy dolarów. Później amerykański przedsiębiorca umieścił jeszcze tweeta o treści "In retrospect, it was inevitable".

Dogecoin zostało wymyślone przez Billy'ego Markusa i Jacksona Palmera chcących stworzyć natychmiastowy system płatności pozbawiony tradycyjnych opłat bankowych. 300-procentowy skok waluta odnotowała 19 grudnia 2013 roku wtedy kurs wynosił 0,00095 USD. Nad autorską kryptowalutą pracuje Facebook. Libra miała zadebiutować w styczniu, ale finalnie tych planów nie udało się zrealizować. Co ciekawe nie oprze się na koszyku wielu oficjalnych walut, a zamiast tego zaproponuje jeden token bazujący na amerykańskim dolarze. Zmiana koncepcji nastąpiła po tym jak w pierwotnym planie dopatrywano się ryzyka zagrożenia dla stabilności globalnych finansów czy nawet możliwości prania brudnych pieniędzy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dogecoin osiąga imponujące wyniki dzięki akcji w internecie

 0