Dokumenty potwierdzają nową podstawkę dla CPU Intel Alder Lake

Dokumenty potwierdzają nową podstawkę dla CPU Intel Alder Lake

Procesory Comet Lake zadebiutowały wraz z nową podstawką LGA1200 zaledwie kilka tygodni temu, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że Intel już szykuje nowe gniazdko pod swoje 10 nm CPU. Fani Niebieskich powinni jednak się już przyzwyczaić do konieczności częstej wymiany płyty głównej z nowym socketem i zdaje się, że gigant z Santa Clara nie zamierza zmieniać tej strategii. Najnowsze dokumenty Intela zdają się bowiem potwierdzać, że 12. generacja procesorów firmy, znana jako Alder Lake, przyniesie również nową podstawkę - LGA1700. Pojawiają się tu odniesienia do serii Alder Lake-S, która ewidentnie jest przeznaczona dla desktopów, ale również dla Alder Lake-P, stanowiącej na obecną chwilę zagadkę.   

12. generacja procesorów Intela, znana jako Alder Lake, przyniesie również nową podstawkę - LGA1700.

Dokumenty potwierdzają nową podstawkę dla CPU Intel Alder Lake

Nomenklatura producenta nie zmienia się od lat i jak sugeruje nazwa LGA1700 powinno przynieść wzrost liczby pinów aż o 500, czyli o 41,7% więcej niż w obecnym LGA1200. Ciekawe jak Intel rozdystrybuuje dodatkowe piny i czy LGA1700 będzie szersze lub dłuższe od LGA1200. Przeważnie więcej pinów oznacza możliwość dostarczenia więcej mocy procesorowi, wsparcie dla nowych funkcji lub rozszerzenie portów I/O. W przypadku procesorów Alder Lake możemy mieć do czynienia z wszystkimi tymi dodatkami. Z przecieków wynika zaś, że 12. generacja przynieść może podobny design jak układy Lakefield, gdzie wykorzystywana jest hybrydowa konfiguracja rdzeni, łącząca wysokowydajne rdzenie z energooszczędnymi (coś jak big.LITTLE od ARM stosowane w mobilnych SoC dla smartfonów). Ostatnia aktualizacja HWinfo zdaje się potwierdzać, że może wyglądać to podobnie w Alder Lake, ponieważ pojawia się tam określenie „hybrydowe CPU”.

Dokumenty potwierdzają nową podstawkę dla CPU Intel Alder Lake

O ile jednak Lakefield łączy jeden duży rdzeń (Sunny Cove) z czterema małymi (Tremont), tak w Alder Lake otrzymać mamy 16 rdzeni, po osiem dużych i małych. Mają to być odpowiednio Golden Cove i Gracemont, z czego pierwsze to następcy Willow Cove, a drugie zastąpią Tremont. To jednak jak na razie tylko spekulacje i niepotwierdzone informacje, gdzie pojawiają się także dane o limicie energetycznym dla Alder Lake na poziomie 125 W, czyli identycznym jak w Comet Lake. Plotki sugerują również wsparcie dla interfejsu PCIe 4.0 oraz pamięci DDR5. Biorąc zaś pod uwagę, że mówimy o 10 nm procesorach, to zapewne otrzymają one też iGPU bazujące na architekturze Xe, aczkolwiek nie wiemy której generacji.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dokumenty potwierdzają nową podstawkę dla CPU Intel Alder Lake

 0