Doom doczekał się już portów na niezliczoną ilość sprzętu od kalkulatorów po Raspberry Pi Pico. Teraz jednak gra została przeniesiona do... BIOS'u, a konkretniej do Coreboot.
Coreboot to darmowa implementacja systemu BIOS o otwartym kodzie źródłowym, która obsługuje wiele rozszerzeń znanych jako Payload. Te dodatki zwiększają funkcjonalność BIOS'u ponad jego typowe zastosowanie konfiguracyjne. Coreboot został dzisiaj zaktualizowany do wersji 4.17, która obsługuje nowe płyty główne, dostarcza nowy bootloader, obsługuje AMD Platform Secure Boot (PSB), zawiera kilka poprawek i… port gry Doom.
Nie ma audio, klawiatura USB nie działa, nie da się zapisać stanu gry, a system zawiesi się po wyjściu. Jeśli to Was nie zniechęca, to w nowym Coreboot możecie umieścić nawet grę Doom.
Coreboot 4.17 obsługuje CoreDoom w formie Payload, co sprawia, że użytkownicy mają dostęp do kolejnej gry 3D z poziomu BIOS'u obok klonów Grub Invaders (Space Invaders) i Tint (Tetris). CoreDoom jest oparty na DoomGeneric, który jest przenośną wersją klasycznej strzelanki z 1993 roku. Pliki Doom WAD (domyślny format plików pakietów dla gry wideo Doom i jej kontynuacji Doom II: Hell on Earth,) są również przechowywane w pamięci ROM.
Niestety w chwili obecnej CoreDoom nadal ma kilka ograniczeń. Na przykład wymaga klawiatury PS2, a wsparcie dla klawiatur USB będzie wprowadzone w późniejszym okresie. Co więcej, obsługa formatów wideo jest ograniczona, nie ma dźwięku, nie ma obsługi zapisu gry ani plików konfiguracyjnych, ponieważ gra uruchamia się z pamięci rozruchowej systemu, która na potrzeby Payload powinna być traktowana jako tylko do odczytu. Istnieje jednak możliwość przyszłego zapisywania do pliku w pamięci, aby umożliwić wczytanie zapisu w trakcie rozgrywki. Ostatnią z niedogodności jest zawieszanie się systemu po wyjściu z gry. Jeśli mimo wszystko chcecie spróbować, warto sprawdzić, czy dana płyta główna do komputera stacjonarnego lub laptopa obsługuje Coreboot, co można uczynić na oficjalnej stronie projektu.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Doom jest już dostępny nawet z poziomu BIOS'u płyt głównych