Dostrzeżono platformę z Rocket Lake-S obsługującą PCIe 4.0

Dostrzeżono platformę z Rocket Lake-S obsługującą PCIe 4.0

Przez długi czas przed premierą procesorów Comet Lake-S spodziewaliśmy sie, że te otrzymają wsparcie dla interfejsu PCI-Express 4.0, ale jak się okazało Intel w ostatniej chwili zrezygnował z tej funkcji, pomimo faktu, że producenci płyt głównych byli na nią gotowi. Z racji tego pojawiła się nadzieja, że ich następcy, czyli CPU Rocket Lake-S, wprowadzą obsługę standardu PCI-Express 4.0, tym bardziej, że korzystać będą one z tych samych płyt głównych co poprzednicy, a te są już gotowe na wsparcie tej technologii. Jak dotąd jednak nie było żadnych konkretnych dowodów na to, że tak się stanie i całość opierała się głównie na spekulacjach. Właśnie jednak takowy otrzymaliśmy i jeśli gigant z Santa Clara ponownie nie zdecyduje się na wycięcie tej funkcjonalności w ostatniej chwili, to procesory Rocket Lake-S powinny w końcu przynieść wsparcie dla PCIe 4.0 na konsumenckich platformach Intela.

O ile Intel ponownie nie zdecyduje się na wycięcie tej funkcjonalności w ostatniej chwili, to procesory Rocket Lake-S powinny w końcu przynieść wsparcie dla PCIe 4.0.

W bazie danych benchmarku SiSoftware dostrzeżony (przez Gonzalo, znanego też na Twitterze jako @Tum_Apisak) został wpis, gdzie system napędzany przez procesor Rocket Lake-S obsługuje interfejs PCI-Express 4.0. Tego typu wpisy nie są łatwe w podrobieniu, więc wygląda na to, że rzeczywiście mamy solidne potwierdzenie tej funkcjonalności. Co prawda, system nie obsługuje karty graficznej przez PCIe 4.0, ale jedynie dysk, niemniej to dobry początek. By jednak uniknąć później ewentualnego rozczarowania, trzeba pamiętać o tym, że plany Intela mogą ulec jeszcze zmianie w tym zakresie i dopóki nie otrzymamy oficjalnego potwierdzenia ze strony producenta, niczego nie możemy być pewni. Tym bardziej, że na tym etapie Niebiescy mogą dopiero testować tę opcję, by podjąć decyzję o jej implementacji.

Wydaje się jednak wielce prawdopodobne, że Intel w końcu wprowadzi PCIe 4.0 na swojej platformie, nie tylko ze względu, że płyty główne są już na to gotowe, ale także z racji faktu, że AMD oferuje tę technologię już od przeszło roku, kiedy to wprowadzona została przez procesory Ryzen 3000. Pomimo faktu, że Rocket Lake-S korzystać będzie z tego samego chipsetu Z490 i podstawki LGA1200 co układy Comet Lake-S, kolejna generacja Intela wprowadzić ma zupełnie nową architekturę rdzeni. Mowa tu rdzeniach Cypress Cove, które stanowią 14 nm backport architektury Willow Cove, która trafi do 10 nm CPU Tiger Lake. Rocket Lake-S oferować mają do 8 rdzeni i 16 wątków, a ich maksymalna prędkość boost przekraczać powinna 5 GHz. Nie wiemy jednak jeszcze, kiedy spodziewać się ich premiery, ale najczęściej mówi się o końcówce tego roku lub początku przyszłego.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dostrzeżono platformę z Rocket Lake-S obsługującą PCIe 4.0

 0