Dostrzeżono płytę główną B550 obsługującą "niewspierane" procesory Zen+

Dostrzeżono płytę główną B550 obsługującą "niewspierane" procesory Zen+

Kiedy AMD wypuściło na rynek chipset B550, producent wyraźnie zaznaczył, że płyty główne, które zrobią z niego użytek, nie będą wspierać starszych procesorów Ryzen. Ten układ logiki pozbawiony miał być kompatybilności z pierwszą i drugą generacją Ryzenów, w tym np. APU Ryzen 5 3400G i Ryzen 3 3200G, które bazują na architekturze Zen+. Tym samym chipset B550 oficjalnie wspiera jedynie trzecią generację Ryzenów (Matisse) i jest również gotowy na nadchodzącą czwartą generację stacjonarnych CPU opartą o architekturę Zen 3 (Vermeer), a APU z serii Ryzen 3000 (Picasso) nie są w teorii obsługiwane, podobnie jak CPU Ryzen 2000 (Pinnacle Ridge, Raven Ridge) oraz Ryzen 1000 (Summit Ridge). Ten sam los podzieliły także układy z rodziny Athlon 200 i 3000, co tłumaczone jest przez AMD problemami z rozmiarem ROM w trakcie implementacji mikrokodu AGESA dla starszych procesorów.

Chipset B550 oficjalnie wspiera jedynie trzecią generację Ryzenów (Matisse) i jest również gotowy na nadchodzącą czwartą generację stacjonarnych CPU opartą o architekturę Zen 3 (Vermeer).

Trzeba bowiem pamiętać, że pamięci flash, które przechowują BIOS, mają mocno ograniczoną pojemność i nie wszystkie płyty główne z podstawką AM4 oferują chip dual-BIOS (funkcja ta spotykana jest raczej w droższych high-endowych modelach). Jak wynika jednak z najnowszego przecieku, za którym stoi dobrze znany entuzjasta hardware’u @momomo_us, płyta ASUS TUF Gaming B550M-Plus dostrzeżona została w trakcie obsługi APU Ryzen 5 3400G (Zen+, Picasso) oraz procesora Ryzen 5 2600X (Pinnacle Ridge). Na dowód otrzymaliśmy potwierdzenie w formie screena CPU-Z, który zdradza, że oba układy zainstalowano na płycie z chipsetem B550. Tym samym, wbrew temu, co podaje AMD, płyty główne z serii B550 potrafią jednak obsłużyć starsze Ryzeny.

Stronę z walidacją zestawu 3400G + B550 możecie znaleźć TUTAJ, natomiast dla kombinacji 2600X + B550 w TYM miejscu. Jak można zauważyć, płyta główna działa na BIOSie w wersji 0608, która datowana jest na 15 czerwca bieżącego roku. Co warto podkreślić, oficjalna lista ASUSa wspieranych procesorów nie wspomina nic na temat tych dwóch układów Zen+. Mimo wszystko komuś udało się je uruchomić wraz z chipsetem B550, ale nie mamy pewności, czy stosowane były tu jakieś modyfikacje czy triki. Mimo wszystko nie rekomendujemy zakupu płyt głównych B550 pod starsze procesory Ryzen, ponieważ wiąże się to z poważnym ryzykiem braku wsparcia. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to osiągnięcie warte odnotowania.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dostrzeżono płytę główną B550 obsługującą "niewspierane" procesory Zen+

 0