Dough zapowiada gamingowy monitor Spectrum OLED QHD w dobrej cenie (na razie)

Dough zapowiada gamingowy monitor Spectrum OLED QHD w dobrej cenie (na razie)

Firma Dough zapowiedziała gamingowy monitor OLED, który ma szansę mocno namieszać na rynku. Jeśli nazwa tej marki nic wam nie mówi, to być może kojarzycie Eve? Firma zmuszona była zmienić nazwę, ponieważ Eve nie mogło być wszędzie zarejestrowane jako znak towarowy. Co najważniejsze, jej seria monitorów Spectrum, choć może nie jest jeszcze powszechnie znana, to jednak zdobyła światowe uznanie. Teraz w drodze jest nowy członek rodziny: Spectrum OLED.

Jak można się domyślić, ten monitor wykorzystuje panel OLED zamiast LCD. Ma przekątną 27 cali, jest dostępny w rozdzielczości QHD i obsługuje synchronizację adaptacyjną aż do 240 Hz. Posiada również certyfikat DisplayHDR True Black 400. Może to nie brzmi zbyt imponująco, ale monitor może osiągać jasność do 1000 cd/m² na małym obszarze (do 3% wyświetlacza). Warto zauważyć, że istniejący Spectrum jest jedynym monitorem 4K na rynku z błyszczącą matrycą, a Spectrum OLED będzie pierwszym błyszczącym monitorem OLED (matryca od LD Display). Dzięki temu HDR powinno wyglądać znacznie lepiej (błyszczące matryce zapewniają lepszy kontrast, kolory i jakość detali, ponieważ stosowane matowe warstwy antyrefleksyjne wprowadzają ziarnistość i pogarszają te parametry w wizualnym odbiorze). 

Dough Spectrum OLED będzie pierwszym błyszczącym monitorem OLED (matryca od LD Display).

Dough zapowiada gamingowy monitor Spectrum OLED QHD w dobrej cenie (na razie)

Nawet poza panelem Spectrum OLED ma imponujący zestaw funkcji. Otrzymamy parę portów HDMI 2.1a, jedno złącze DisplayPort o nieokreślonej wersji oraz port USB typu C obsługujący ładowanie 100 W. Do tego otrzymujemy hub z dwoma portami USB typu A i dwoma USB typu C, które można skonfigurować do działania jako przełącznik KVM — bardzo przydatne w przypadku, gdy mamy dwa systemy obok siebie i nie chcemy korzystać z oddzielnych monitorów i urządzeń wejściowych (mysz, klawiatura itd.). Osoby transmitujące na żywo na pewno to docenią. 

Dough zapowiada gamingowy monitor Spectrum OLED QHD w dobrej cenie (na razie)

OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode. Jest to zasadniczo inny typ technologii niż typowy monitor LCD, ponieważ panel nie wymaga osobnego podświetlenia. Oznacza to, że wyświetlacz faktycznie kontroluje jasność każdego piksela indywidualnie. Przekłada się to na kapitalny kontrast, a także pozwala uzyskać bogate kolory i błyskawiczne czasy reakcji. Więc w czym tkwi haczyk? Diody OLED są podatne na efekt „wypalenia”, jeśli pozostawisz nieruchomy obraz na ekranie zbyt długo. Dough przyznaje, że jest to problem, jak w przypadku każdego urządzenia OLED, ale oferuje 2-letnią gwarancję na wypalenie monitora. W przypadku typowych wzorców użytkowania nie będzie to stanowić problemu, ponieważ producenci stosują odpowiednie środki zaradcze (np. technika przesunięcia pikseli) i o ile będziemy przestrzegać pewnych zasad (np. nie pozostawiać włączonego monitora na statycznym obrazie na wiele godzin). 

Dough zapowiada gamingowy monitor Spectrum OLED QHD w dobrej cenie (na razie)

Innym minusem OLEDów jest cena, ale tutaj nowy produkt Dough również pozytywnie zaskakuje, ponieważ można zakupić ten monitor za jedyne 649 USD/749 EUR. Oczywiście to wciąż dużo pieniędzy za monitor 240 Hz 1440p - nawet taki z wbudowanym KVM, 100-watowym ładowaniem USB i certyfikatem VESA DisplayHDR. Jest jednak o 350 USD tańszy niż cena, jakiej żąda LG za podobny monitor OLED bez żadnej z tych funkcji. Warto jednak podkreślić, że jest to oferta dostępna tylko w przedsprzedaży, bo kiedy sprzęt trafi na rynek w czerwcu, cena Spectrum OLED wzrośnie do 1099 USD. I jeśli faktycznie zastanawiacie się nad zakupem, prawdopodobnie lepiej nie odwlekać decyzji, bo Dough zapowiada, że liczba egzemplarzy w pierwszym rzucie będzie ograniczona.

Dough zapowiada gamingowy monitor Spectrum OLED QHD w dobrej cenie (na razie)

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dough zapowiada gamingowy monitor Spectrum OLED QHD w dobrej cenie (na razie)

 0