Drastycznie spada sprzedaż dysków twardych. Producenci zmieniają branżę

Drastycznie spada sprzedaż dysków twardych. Producenci zmieniają branżę

Sprzedaż dysków twardych spada już od kilku lat. Dyski talerzowe nie znikną z powierzchni Ziemi natychmiast, jednak producenci sprzętu już zaczynają się rozglądać za alternatywnym źródłem dochodu. Zarobki związane z produkcją i sprzedażą dysków coraz bardziej się kurczą i firmy jak Nidec, która istnieje już długie lata ma rynku, muszą dokonać restrukturyzacji i rozpocząć rozwijanie innych obszarów działania. Nidec to od dawna największy dostawca silników wrzecionowych do dysków twardych, który teraz ogranicza produkcję, przewidując, że dostawy dysków twardych w obecnym roku spadną niemal o 50 procent. W związku z tym główna produkcja zostanie przestawiona na silniki bezszczotkowe oraz anteny 5G.

Konsumenci odchodzą od dysków talerzowych, pozostawiając je jako magazyny danych. Jako podstawowe nośniki wybierane są teraz coraz tańsze SSD.

Prognozy dotyczące dysków twardych w odniesieniu do szerszego rynku konsumenckiego wyglądają dość ponuro. Japoński producent Nidec przewiduje spadek dostaw o niemal 50 procent i jest to dość wiarygodna prognoza. Nidec produkuje silniki, które są obecne w około 85 procent wszystkich tego typu produktów na rynku, co sprawia, że wszelkie doniesienia o fabryce tej rangi, która zmienia profil głównej działalności, należy odbierać niemal jako wyznacznik przyszłych wydarzeń i sytuacji na rynku. Firma będzie teraz odchodzić od rynku dysków twardych, zmieniając część swoich działań na inne kluczowe obszary wzrostu, takie jak 5G, motoryzacja i sprzęt AGD.

Według danych przedstawionych przez Nidec, sprzedaż dysków twardych spadła o 43 procent w latach 2010–2018 - z 650 milionów jednostek do zaledwie 375 milionów. Sprzedaż jednostkowa będzie nadal spadać w 2019 roku, a prognozy wysyłki zmieniono z 356 milionów sztuk do 309 milionów sztuk. Nidec spodziewa się jeszcze mniejszych dostaw w 2020 roku, przewidując 290 mln sztuk dysków. Zgodnie z oczekiwaniami pamięci wewnętrzne dla komputerów i notebooków znajduje się w w najcięższym położeniu, ze względu na rosnącą popularność i spadek cen dysków SSD. Nidec zauważa, że sprzedaż ​​dysków twardych PC stopniowo spada od 2013 roku, ale w 2019 roku nastąpi gwałtowny spadek - ze 124 mln sztuk sprzedanych w 2018 roku do zaledwie 64 mln sztuk w 2019 r., czyli mniej więcej o 48%. Jedynie dyski serwerowe oraz zewnętrzne nie wykazują tendencji spadkowych, a nawet delikatny wzrost. Dyski talerzowe to wciąż najtańszy sposób przechowywania danych, jednak coraz rzadziej są to podstawowe nośniki w domowych komputerach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Drastycznie spada sprzedaż dysków twardych. Producenci zmieniają branżę

 0