Druga generacja AMD Epyc przyniesie 64 rdzenie i 128 wątków?

Druga generacja AMD Epyc przyniesie 64 rdzenie i 128 wątków?

Procesory AMD Epyc są stworzone z myślą o rynkach serwerowych i korporacyjnych i w tym segmencie radzą sobie nadzwyczaj dobrze. Dzięki ogromnej przewadze, jaką przynosi bardzo korzystny stosunek wydajności do ceny, są obecnie najlepszym wyborem, powodując, że konkurencja pozostaje tu dość daleko w tyle. Dziś poznaliśmy nowe informacje o kolejnej generacji rodziny Epyc i choć są to póki co tylko pogłoski, to wyglądają bardzo obiecująco.

Francuski magazyn komputerowy Canard PC opublikował na swoim profilu Twitter wpis, z którego wynika, że kolejna generacja serwerowych procesorów Epyc będzie posiadać 64 rdzenie i 128 wątków, co jest liczbą dwukrotnie wyższą niż obecnie. Plotka ta stoi w sprzeczności z oficjalną rozpiską AMD, według której następna generacja miała posiadać 48 rdzeni i 96 wątków, jednak zmiany w harmonogramach są przecież możliwe i być może AMD wprowadziło poprawki. Ponadto Francuzi utrzymują, że nowa linia procesorów AMD będzie posiadać 4 razy więcej pamięci L3 niż pierwsza generacja. Obecnie na rdzeń przypada 2 MB pamięci cache L3 i wygląda na to, że AMD planuje podwoić tę wartość. Przyszłe procesory Epyc mają posiadać aż 256 MB pamięci cache L3. Co więcej, w nadchodzących nowościach znajdzie się 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 oraz 128 linii PCI Express 4.0. Dla porównania obecny flagowy procesor Epyc 7601 posiada 32 rdzenie i 64 MB pamięci cache L3.

Wyobrażacie sobie menedżera zadań z widokiem na 128 wątków?

Nie wiadomo oficjalnie jakie miałoby być TDP nowych jednostek, jednak z opublikowanych pogłosek wynika, że ustalona wartość wynosić ma 225 W do 240 W. Wygląda więc na to, że AMD jest na dobrej drodze do usprawnienia energooszczędności swoich procesorów, co może być też efektem przejścia na nowy proces technologiczny. Nie wiadomo, kiedy nowości miałyby się pojawić na rynku. Finalna specyfikacja PCIe 4.0 dopiero co została opublikowana i minie przynajmniej rok (jak nie więcej), zanim znajdzie to swoje przełożenie na sytuację na rynku. Możemy jedynie przypuszczać, że nowe procesory Epyc zostaną wypuszczone w podobnym okresie. Jeśli informacje te się potwierdzą, to szykuje się kolejna fala hitowych produktów na rynek serwerowy i profesjonalny, choć do tego czasu "niebiescy" mogą nadrobić straty i wypuścić porządnie skrojonego kontrkandydata. 

Tagi

amdepyc

Pokaż / Dodaj komentarze do: Druga generacja AMD Epyc przyniesie 64 rdzenie i 128 wątków?

 0