Drukarka 3D pozwala przerobić Glocka na pistolet maszynowy. Producent pozwany

Drukarka 3D pozwala przerobić Glocka na pistolet maszynowy. Producent pozwany

Miasto Chicago wszczęło pozew przeciwko producentowi broni, firmie Glock, oskarżając ją o zaniedbanie reakcji na doniesienia o właścicielach broni, którzy nielegalnie modyfikowali swoje pistolety na pistolety maszynowe przy użyciu części wydrukowanych w 3D.

Według pozwu, mała część, zwana „przełącznikiem Glock”, dostępna jest za 20 dolarów w internecie lub można ją wyprodukować w domu za pomocą drukarki 3D. Po zainstalowaniu, pistolet może wystrzelić 1200 strzałów na minutę, co według oskarżenia przyczynia się do zwiększenia przemocy w mieście. „Łatwość, z jaką można modyfikować pistolety Glock za pomocą przełączników Glock, w ciągu ostatnich kilku lat zwróciła na siebie uwagę całego kraju ze względu na jego wyjątkową i ponadprzeciętną rolę w pogłębianiu kryzysu związanego z przemocą związaną z bronią w Ameryce” – czytamy w skardze.

Burmistrz Chicago, Brandon Johnson, ostro skrytykował firmę Glock za „stawianie zysków ponad bezpieczeństwem publicznym”.

Policja w Chicago zgłosiła, że odnalazła 1100 sztuk broni z takimi modyfikacjami w związku z różnymi przestępstwami, w tym zabójstwami, napadami i kradzieżami samochodów. Dane Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (ATF) pokazują również, że liczba przejętych zmodyfikowanych nielegalnie pistoletów maszynowych wzrosła o 400% w latach 2020–2021. „W tej chwili każdy w Stanach Zjednoczonych, mając 20 dolarów i śrubokręt, może w ciągu kilku minut zamienić swój pistolet Glock w nielegalny pistolet maszynowy” – powiedział Eric Tirschell, dyrektor wykonawczy Everytown Law.

W pozwie przeciwko Glockowi zarzucono, że firma jest świadoma problemu związanego z nielegalną modyfikacją broni i nie podejmuje odpowiednich działań w tej sprawie. W związku z tym sąd został poproszony o wydanie nakazu, który zmusi firmę do rozwiązania problemu lub zaprzestania sprzedaży broni w Chicago. Jest to pierwsza taka sprawa złożona na mocy ustawy o odpowiedzialności przemysłu broni palnej z 2023 r., która ma na celu pociągnięcie producentów broni do odpowiedzialności za ich działania zagrażające społeczeństwu.

Pomimo innych pozwów na szczeblu federalnym, działalność związana z drukowaniem broni 3D nie została zatrzymana. W 2018 roku Departament Sprawiedliwości orzekł, że udostępnianie plików do drukowania broni 3D jest legalne, co stanowiło poważne wyzwanie dla zwolenników ograniczenia przemocy z użyciem broni. Stan Kalifornia wprowadził wymóg rejestracji broni wydrukowanej w 3D, jednak pozew w Chicago różni się tym, że koncentruje się na konkretnej części broni, a nie na całej broni.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Drukarka 3D pozwala przerobić Glocka na pistolet maszynowy. Producent pozwany

 0