Drukarki HP zbierają dane i wysyłają je do producenta

Drukarki HP zbierają dane i wysyłają je do producenta

Robert Heaton, inżynier specjalizujący się w oprogramowaniu, w swoim ostatnim wpisie na blogu omówił dość ciekawy przebieg instalacji i konfiguracji drukarek firmy HP. Okazało się bowiem, że w trakcie tego procesu odkrył on alarmujące ukryte informacje odnośnie praktyk producenta. W trakcie instalacji urządzenia jego uwagę zwrócił nagłówek „Data Collection Notice & Settings”, w którym HP podaje, że stara się zbierać i wysyłać nasze dane, które przechodzą przez drukarkę, do swoich serwerów, w celu poprawy doświadczeń użytkownika, treści reklamowych itd. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawe odkrycie, tym bardziej, że HP wprost nigdy nie chwaliło się takimi praktykami, ale w sumie powinniśmy się już przyzwyczaić, że giganci technologiczni rzadko kiedy grają z nami w otwarte karty.

HP stara się zbierać i wysyłać nasze dane, które przechodzą przez drukarkę, do swoich serwerów, w celu poprawy doświadczeń użytkownika, treści reklamowych itd.

  

Instalacja drukarek HP rozpoczyna się całkowicie normalnie, nie wzbudzając żadnych podejrzeń. Na początku pojawia się co prawda reklama zachęcająca nas do przystąpienia do programu wymiany tuszu, ale w gruncie rzeczy to normalna praktyka wsparcia klientów. Nienormalna wydaje się jednak część odnośnie wspomnianego zapisu „Data Collection Notice & Settings”, tym bardziej, że zdaje się, iż HP celowo ukrywa ten fragment regulaminu, w którym wybieramy jakimi informacjami planujemy się dzielić z producentem. Fragment ten zamiast być prezentowany w eksponowanym miejscu, ukryty został w taki sposób, że osoby mniej techniczne z łatwością go pominą, nie odnotowując nawet tego istotnego szczegółu i tym samym zgadzając się na zbieranie danych przez HP. Nie trzeba chyba dodawać, że opcja ta jest domyślnie włączona, a by ją wyłączyć trzeba najpierw ją zauważyć.   

Jakie informacje zatem HP zbiera od użytkowników? Przede wszystkim dane z wszystkich aplikacji, które tworzą dokumenty, w tym jakie dokumenty drukujemy (.pdf, .jpeg etc.), znaczniki czasu, rozmiary dokumentów oraz wykorzystanie i status zasobów drukarki. HP zapewnia, że nie skanuje zawartości samych dokumentów, które drukujemy, tylko ich cechy i specyfikację. Poza tym producent przekonuje, że nawet nasze personalne dane nie są obiektem ich zainteresowanie (przynajmniej nie w tym przypadku), niemniej jednak każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, na ile ufa zapewnieniom firmy. Poza tym, nie każdy chce, by jego drukarka zbierała jakiekolwiek metadane, które następnie wykorzystywane są przez producenta do celów reklamowych.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Drukarki HP zbierają dane i wysyłają je do producenta

 0