DuckDuckGo wprowadza ochronę śledzenia przez aplikacje na Androidzie. Facebook tego nie lubi...

DuckDuckGo wprowadza ochronę śledzenia przez aplikacje na Androidzie. Facebook tego nie lubi...

DuckDuckGo - skoncentrowana na prywatności aplikacja wprowadza funkcję ochrony śledzenia aplikacji dla systemu Android. Nowa funkcja, która jest obecnie w fazie beta, pozwoli użytkownikom blokować ukryte w aplikacjach trackery innych firm, takich jak Facebook i Google.

Zdecydowana większość aplikacji ma w swoim kodzie ukryte moduły śledzące innych firm. Te moduły śledzące monitorują zachowanie użytkownika w różnych aplikacjach i pomagają tworzyć profile, które mogą obejmować to, co kupuje, dane demograficzne i inne informacje, które można wykorzystać do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Te ukryte elementy śledzące to koszmar dla obrońców prywatności, ponieważ giganci reklamowi mogą śledzić wiele zachowań użytkownika, nawet gdy nie korzysta z ich aplikacji.  Właściciele trackerów mogą również sprzedawać dane innym reklamodawcom, brokerom danych, a nawet rządom.

DuckDuckGo zablokuje śledzenie w aplikacjach na Androidzie przez firmy zewnętrzne ( tak jak jest to na iOS). Oznacza to, że przykładowo Facebook nie będzie mógł śledzić działalności użytkownika w innych aplikacjach.  DuckDuckGo udostępni również statystyki blokowanych elementów śledzących, sieci do których miały być przesłane dane i wiele więcej.

Według danych AndroidRank.org ponad 96% aplikacji na Androida ma ukryte trackery innych firm - 87% z tych trackerów wysłało dane do Google, a 68% z nich do Facebooka. Podobne wyniki znaleziono w innym przeglądzie przeprowadzonym przez AppCensus. Firma Apple wprowadziła niedawno transparentność śledzenia aplikacji w ostatniej aktualizacji systemu iOS. Ta funkcja umożliwia użytkownikom iPhone'ów włączenie lub wyłączenie śledzenia aplikacji. Niestety nie ma takiej funkcji w Androidzie, który jest najpopularniejszym na świecie systemem operacyjnym dla smartfonów. Google nie chce samo odciąć się od źródła cennych informacji.

Pomoc w tej sprawie nadchodzi jednak z dość nieoczekiwanego kierunku. Dzięki aplikacji DuckDuckGo, użytkownicy Androida będą mogli blokować trackery innych firm. Zgodnie z artykułem na oficjalnym blogu DuckDuckGo, funkcja ochrony przed śledzeniem aplikacji jest "bezpłatna i blokuje moduły śledzące, które identyfikuje w innych aplikacjach od firm zewnętrznych (czyli wszystkich innych niż twórca aplikacji)." Funkcja będzie stale blokować moduły śledzące w tle. Można wyświetlić zablokowane trackery, a także sieci śledzące, do których dane zostałyby wysłane. Można także ustawić powiadomienia, aby otrzymywać automatyczne podsumowania zablokowanych trackerów.

Wersja beta ochrony przed śledzeniem aplikacji na Androida jest póki co ograniczona. Nie blokuje modułów śledzących we wszystkich aplikacjach, a przeglądarki nie są uwzględniane, ponieważ mogą uznać odwiedzane witryny za same elementy śledzące. Ponadto DuckDuckGo twierdzi, że niektóre aplikacje wymagają włączenia śledzenia, aby działały; z tego powodu daje przepustkę dla gier mobilnych. Chociaż narzędzie blokuje moduły śledzące Facebooka w innych aplikacjach, nie obsługuje blokowania modułów śledzących w samej aplikacji Facebook. W ustawieniach DuckDuckGo można umieścić na białej liście wszelkie inne aplikacje, które nie działają poprawnie z włączoną ochroną śledzenia aplikacji.

Aby uzyskać dostęp do nowej funkcjonalności, trzeba dołączyć do prywatnej listy oczekujących. "Co tydzień wpuszczamy nowych ludzi, więc im szybciej dołączysz, tym szybciej będziesz chronić prywatność swojej aplikacji" – napisała firma. Można dołączyć do prywatnej listy oczekujących, przechodząc do "Ustawienia", a następnie "Ochrona śledzenia aplikacji" w DuckDuckGo.

Pokaż / Dodaj komentarze do: DuckDuckGo wprowadza ochronę śledzenia przez aplikacje na Androidzie. Facebook tego nie lubi...

 0