Duża część smartfonów posiada fabrycznie zainstalowane malware

Duża część smartfonów posiada fabrycznie zainstalowane malware

Avast Threat Labs odkryło, że producenci smartfonów z niższego przedziału cenowego, dostarczali swoje urządzenia z fabrycznie instalowanym malware.

Według raportu opublikowanego przez Avast Threat Labs, duża ilość smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android i wyprodukowanych m.in. przez ZTE i Archos było dostarczanych z instalowanym fabrycznie malware o nazwie "Cosiloon". Malware nie wykazuje mocno złośliwej aktywności, a jego działanie ogranicza się do wyświetlana reklam w formie nakładki na domyślnej przeglądarce internetowej, jednakże jest ono zaszyte w firmware i w związku z tym trudne do usunięcia. Smartfony te w większości nie są dostępne na terenie USA, gdyż nie są certyfikowane przez Google i korzystają z układów MediaTek, jednakże w Europie są jak najbardziej obecne. Choć USA jest niemal wolne od "Cosiloon" to takie praktyki dają koleją kartę przetargową amerykanom, którzy prowadzą małą wojnę z ZTE.

To odkrycie nie pomoże odzyskać ZTE zaufania na terenie USA

Avast podkreśla, że w ubiegłym miesiącu malware wykryto na 18000 urządzeniach z zainstalowanym oprogramowaniem Avast. Wśród krajów, gdzie najczęściej pojawiały się wykrycia, na pierwszych miejscach występują Rosja, Włochy, Niemcy oraz Anglia. Problem jest jednak znacznie większy, bo zagrożenie łącznie pojawiło się w ponad 100 krajach. Avast poinformowało Google o zagrożeniu i firma zdołała zredukować możliwości malware na kilku modelach oraz zaktualizowano odpowiednio Google Play Protect. Firma przeprowadziła również rozmowy z deweloperami informując oraz motywując do podjęcia stanowczego sprzeciwu przeciw takim praktykom u producentów smartfonów.

Komentarze do: Duża część smartfonów posiada fabrycznie zainstalowane malware