Obawy, że generatywne AI mogą zastąpić nasze miejsca pracy, stały się rzeczywistością w jednej z największych chińskich firm medialnych i public relations. Bluefocus Intelligent Communications Group Co. planuje zastąpić swoich zewnętrznych copywriterów i grafików generatywnymi modelami sztucznej inteligencji, a kolejni krajowi giganci branżowi mogą pójść w ich ślady.
Chińczycy już zastępują pracowników AI
Bloomberg donosi, że wewnętrzna notatka widziana przez ich dziennikarza ujawnia plany zastąpienia personelu zewnętrznego generatywną sztuczną inteligencją. „Płynąc z falą treści generowanych przez sztuczną inteligencję, od dziś postanowiliśmy wstrzymać wszelkie wydatki na zewnętrznych copywriterów i projektantów” – czytamy w wewnętrznej notatce.
Bluefocus Intelligent Communications Group Co. planuje zastąpić swoich zewnętrznych copywriterów i grafików generatywnymi modelami sztucznej inteligencji.
Firma Bluefocus Intelligent Communications Group Co skontaktowała się z Alibaba Group Holding Ltd. i Baidu Inc. w celu zbadania możliwości licencjonowania ich technologii sztucznej inteligencji. Po tych wiadomościach akcje spółki zaliczyły szybki skok o 19% (choć następnego dnia nastąpiła korekta i spadek o 6%).
Każdy system, który może zautomatyzować pracę człowieka, będzie budził obawy, co zresztą ma miejsce już od dziesięcioleci, ale niewiele technologii spowodowało tyle obaw, co generatywna sztuczna inteligencja. Według badań przeprowadzonych przez bank Goldman Sachs, systemy te mogą zastąpić jedną czwartą zadań w USA i Europie, co odpowiada 300 milionom miejsc pracy i spowodować „znaczące zakłócenia” w dużych gospodarkach.
Zagrożonych jest nawet dwie trzecie miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i Europie
Joseph Briggs i Devesh Kodnani, autorzy artykułu Goldman Sachs, twierdzą, że prawie dwie trzecie miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i Europie jest w pewnym stopniu narażonych na automatyzację sztucznej inteligencji. W skali globalnej 18% pracy mogłoby zostać wykonywane przez AI, przy czym jej udział byłby większy w krajach rozwiniętych niż w rozwijających się. Około 7% pracowników na stanowiskach, w których generatywna sztuczna inteligencja mogłaby wykonywać co najmniej połowę ich codziennych zadań, jest narażonych na zastąpienie przez AI.
Jednym z bardziej pozytywnych aspektów tego artykułu jest stwierdzenie, że praca wykonywana przez generatywną sztuczną inteligencję odciąży nas z prostych prac i da nam dodatkowy czas, by skupić się na bardziej produktywnych zadaniach.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Duża firma już zastępuje pracowników generatywną sztuczną inteligencją