Duże spadki cen pierwszej generacji Threadripperów

Duże spadki cen pierwszej generacji Threadripperów

Procesory Ryzen niewątpliwie tchnęły dużo świeżego powietrza w rynek CPU i bezpośrednią rywalizację AMD oraz Intela, na czym korzystają konsumenci. Bardzo dobrym przykładem jest to, co dzieje się obecnie w segmencie HEDT, gdzie niebieska ekipa ma twardy orzech do zgryzienia.

Strategia Intela wydaje się być w tym przypadku mało przemyślana i co prawda gigant z Santa Clara zapowiedział na targach Computex nowy flagowy procesor wyposażony w aż 28 rdzeni, ale nie obyło się tu bez kontrowersji. Dopiero później producent przyznał, że wspominane na konferencji taktowanie w wysokości 5 GHz osiągnięto dzięki zaawansowanemu OC, a żeby skorzystać z tego CPU potrzeba będzie też zakupić nową płytę główną. Co więcej, dochodzą nam słuchy o pracach nad 22-rdzeniowym modelem dla obecnej na rynku platformy LGA2066. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że jeśli informacje te się potwierdzą, to sytuacja może okazać się nieco zagmatwana. To jednak problem Intela, natomiast AMD zdaje się iść swoją drogą i szykuje się obecnie do premiery drugiej generacji procesorów Threadripper, które nie tylko podwoją liczbę rdzeni względem poprzedników (do 32), ale i będą kompatybilne z dotychczasowymi płytami X399.

Czerwona ekipa uderza tam, gdzie Intel może zaboleć najbardziej, czyli w wycenę produktów

Czerwona ekipa uderza jednak tam, gdzie Intel może zaboleć najbardziej, czyli w wycenę produktów. Topowy Ryzen Threadripper 2990X (32 rdzenie) już pojawił się w jednym z niemieckich sklepów wyceniony na niewiele ponad 1500 EUR, czyli zaledwie 500 EUR więcej niż flagowy Threadripper 1950X (16 rdzeni). Dla porównania, cała obecna oferta procesorów Intela wyposażonych w powyżej 10 rdzeni mieści się w przedziale cenowym 1199-1999 USD, gdzie topowy procesor oferuje 18 rdzeni. Tymczasem ceny pierwszej generacji Threadripperów mocno poszły w dół i obecnie Threadrippera 1950X kupimy na rynku europejskim już za 650 EUR, a 12-rdzeniowego Threadrippera 1920X za niecałe 550 EUR. Z kolei za Core i9-7900X w Europie wciąż trzeba zapłacić nieco ponad 880 EUR. Mocne spadki cen pierwszej generacji Threadripperów tłumaczyć można zapewne czyszczeniem zapasów magazynowych przez sklepy, przed nadejściem ich następców. Być może jednak jest to również zapowiedź nadejścia nowych, tańszych 12- i 16-rdzeniowych modeli od AMD, bazujących na architekturze Zen+. Tak czy inaczej, jest to bardzo dobry okres do zakupu tych modeli, ponieważ powoli mogą być one wycofywane z rynku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Duże spadki cen pierwszej generacji Threadripperów

 0