Duży spadek cen Bitcoina i innych popularnych kryptowalut

Duży spadek cen Bitcoina  i innych popularnych kryptowalut

Kiedy przed rokiem „specjaliści” wieszczyli, że cena Bitcoina do końca tego roku przekroczy 40 000 USD, wiele osób dało się ponieść emocjom, zamiast wsłuchać się w bardziej racjonalne głosy. Trudno jednak było się temu dziwić, kiedy w grudniu zeszłego roku cena jednego Bitcoina wynosiła już blisko 20 000 USD. Od początku 2018 roku trend uległ jednak szybkiemu odwróceniu i praktycznie wszystkie cyfrowe waluty tracą na wartości, a wczorajszy dzień przyniósł wyraźne tąpnięcie w tym temacie. Cena Bitcona spadła bowiem o ok. 12%, a podobnie ma się sytuacja z innymi popularnymi kryptowalutami, takimi jak Ethereum czy XRP, które także zaliczyły kilkunastoprocentowe spadki. Obecnie za  jednego Bitcona zapłacić trzeba ok. 5500 USD, co oznacza najsłabszy wynik od przeszło roku.

Cena Bitcona spadła o ok. 12%, a podobnie ma się sytuacja z innymi popularnymi kryptowalutami, takimi jak Ethereum czy XRP.

Duży spadek cen Bitcoina  i innych popularnych kryptowalut

Co więcej, kapitalizacja rynkowa Bitcoina po raz pierwszy od 12 listopada zeszłego roku spadła poniżej poziomu 100 mld USD, a sytuacja na cały rynku kryptowalut wygląda bardzo podobnie. Wartość wszystkich cyfrowych walut ocenia się obecnie na 180 mld USD (spadek z poziomu 210 mld USD) i jest ona najniższa od końca października 2017 roku (od początku bieżącego roku spadła już o 70%). Za taki stan rzeczy obwinia się nie tylko kończącą się „modę” na kryptowaluty, ale również niepewny los Bitcoin Cash (nie mylić ze zwykłym, zdecydowanie popularniejszym Bitcoinem, z którego się wywodzi), który dziś, na skutek silnego rozłamu wśród społeczności kryptowalutowej i kontynuacji wojny o wielkość bloków, przejdzie hard fork, czyli podział blockchaina na Bitcoin ABC i Bitcoin SV (w grze znajduje się także Bitcoin Unlimited). Mati Greenspan (starszy analityk w eToro) tłumaczy też ostatnie spadki wyprzedażą akcji technologicznych gigantów (w tym Apple), co także ma mieć wpływ na rynek kryptowalut.

Pomimo dużych spadków ceny Bitcoina na początku tego roku, w ostatnich miesiącach posiadacze tej kryptowaluty mogli jednak spać spokojnie, ponieważ przez dłuższy czas jego cena wahała się w okolicach 6400 USD. Sytuacja z wczoraj zapewne ponownie nakłoni wiele osób do przemyślenia sytuacji i ewentualnej sprzedaży tej waluty. Z naszego punktu widzenia, spadek wartości wszystkich kryptowalut jest o tyle korzystny, że nie wpływa już na zawyżanie cen kart graficznych (choć trzeba uczciwie przyznać, że po prostu coraz częściej korzysta się z wyspecjalizowanych układów ASIC zamiast gamingowych GPU), co było zmorą graczy w ubiegłym roku. Nie da się jednak ukryć, że prognozy części analityków wieszczących świetlaną przyszłość kryptowalut, a nawet wypieranie tych tradycyjnych, mocno minęły się z rzeczywistością,

Pokaż / Dodaj komentarze do: Duży spadek cen Bitcoina i innych popularnych kryptowalut

 0