Dwa pozwy zbiorowe przeciw AMD w sprawie zagrożenia Spectre

Dwa pozwy zbiorowe przeciw AMD w sprawie zagrożenia Spectre

Dwie firmy prawnicze zapowiedziały złożenie pozwów zbiorowych przeciw AMD. Pozwy te nie są jednak związane z "troską" o pokrzywdzonych klientów, a koncernowi zarzuca się ukrywanie wiedzy o podatności ich procesorów na Spectre przed inwestorami oraz wypuszczanie mylących informacji, co doprowadziło m.in. do spadku cen akcji.

Problem związany z Meltdown/Spectre wciąż odbija się czkawką całemu przemysłowi komputerowemu. Z jednej strony mamy dostawców sprzętu, którzy zmuszeni zostali od gorączkowego przygotowania poprawek, które czasem mają niespodziewane efekty uboczne, z drugiej zaś pojawiają się "przedsiębiorczy" oszuści, którzy starają się wykorzystać całe to zamieszanie tworząc fałszywe poprawki. Jednakże patrząc na ogromną ilość dotkniętych problemem procesorów, z których dodatkowo niektóre są tylko częściowo podatne na zagrożenia, wciąż nie ma pełnego obrazu sytuacji związanej ze Spectre/Meltdown. Wśród tych częściowo podatnych procesorów znajdują się oparte o architekturę ZEN procesory AMD (Ryzen i Threadripper). Początkowo AMD zaznaczało, że ich procesory są całkowicie bezpieczne i nie są podatne na Meltdown. Nieco więcej niepewności było w związku ze Spectre. Firma na początku informowała , że podatność na Spectre Variant 1 jest po stronie systemu operacyjnego. Jednakże w przypadku Spectre Variant 2 AMD utrzymywało, że ryzyko z tym związane na ich procesorach jest bliskie zeru , jednakże chwilę później oświadczyli, że wydają "opcjonalną" poprawkę mikrokodu, by chronić przez tym zagrożeniem.

AMD wystosowało oświadczenie oznajmiając, że oskarżenia te są bezpodstawne i firma będzie się stanowczo bronić

Właśnie ta zmiana stanowiska jest w dużej mierze podstawą do wszczęcia ataku przeciw AMD. Firmy Rosen i Pomerantz nie szukają jednak sprawiedliwości dla klientów, którzy mogą czuć się oszukani, kupując w pewien sposób wadliwy produkt. Prawnicy uważają, że AMD oszukało inwestorów i wprowadziło ich w błąd, nie informując o zagrożeniach pomimo, iż mieli tego świadomość, co doprowadziło do spadku cen akcji i strat w portfelach inwestorów. Akcje AMD spadły nieznacznie w dniu ogłoszenia wypuszczenia aktualizacji BIOSów, jednakże od tamtego czasu wróciły do dawnego poziomu. Warto zauważyć, że tylko Pomerantz wspomina o Spectre Variant 2, podczas gdy pozew firmy Rosen wspomina tylko o "fundamentalnej dziurze w zabezpieczeniach". Oba pozwy zdają się jednak wykorzystywać ewentualne wypuszczenie aktualizacji BIOSów jako przyznanie się AMD do podatności ich procesorów na Spectre Variant 2. W związku ze sprawą Spectre/Meltdown wniesiono już wiele pozwów przeciw Intelowi, który znajduje się w dużo gorszej sytuacji niż AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dwa pozwy zbiorowe przeciw AMD w sprawie zagrożenia Spectre

 0