Dyski SSD mogą zauważalnie podrożeć

Dyski SSD mogą zauważalnie podrożeć

Jeśli ktoś planuje kupno dysku SSD, to teraz jest na to dobra pora. W najbliższych tygodniach i miesiącach ceny nowych modeli mogą pójść znacząco do góry. Wszystko z powodu ogromnego zapotrzebowania.

Dlaczego ceny dysków SSD mogą wywindować do góry? Przede wszystkim z powodu przejścia z układów 2D NAND na 3D NAND, które są zdecydowanie lepsze, ale też bardziej skomplikowane. Producenci będą musieli ulepszyć swoje fabryki, co będzie wiązało się ze sporymi kosztami. To z kolei bezpośrednio przełoży się na cenę samych dysków.

Kolejny powód, to ogromne zapotrzebowanie, które wynika z okresu świątecznego i zwiększonego zainteresowania urządzeniami mobilnymi, które także wykorzystują pamięci flash. Zwiększone zapotrzebowanie na układy przełoży się także na ceny dysków SSD. A skoro producenci nie radzą sobie z produkcją tak wielu układów i popyt jest większy niż podaż, to mogą podnieść ceny. Doskonałym przykładem jest Acer, który przełożył wysyłki laptopów z serii Swift 7 z powodu braku dysków SSD.

Dobrą informacją jest to, że ceny dysków SSD nie wzrosną drastycznie. Będą droższe, ale różnice nie będą tak duże, jak w przypadków napędów HDD w 2011 roku, kiedy to ceny wywindowały do góry z powodu powodzi z Tajlandii. Nie zmienia to jednak faktu, że lepiej nie czekać z ewentualnymi zakupami.

Adata Ultimate SU800

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dyski SSD mogą zauważalnie podrożeć

 0