Dyski SSD PCIe 5.0 generują błędy i wyłączają się bez dodatkowego chłodzenia

Dyski SSD PCIe 5.0 generują błędy i wyłączają się bez dodatkowego chłodzenia

Pierwsze dyski SSD PCIE 5.0 trafiły już do sprzedaży, a jednym z nich jest Corsair MP700. Lepiej jednak zadbać o ich odpowiednie chłodzenie, bo w innym przypadku potrafią generować błędy i po prostu wyłączyć się w trakcie użytkowania. 

Phison E26 nie lubi wysokich temperatur

Zarówno Phoronix, jak i TechPowerU, pokazały swoich w recenzjach Corsair MP700, co dzieje się z dyskiem, kiedy ten nie jest odpowiednio chłodzony. Phoronix odnotowało awarię w mniej niż trzy minuty, które spowodowały, że system operacyjny wygenerował błędy systemu plików, co oznaczało, że mogło dojść do uszkodzenia danych, podczas gdy dysk w trakcie testów TechPowerUp wyłączył się w czasie poniżej dwóch minut. 

Testy pokazały, co dzieje się z dyskiem Corsair MP700, kiedy ten nie jest odpowiednio chłodzony.

Corsair MP700

Nie jest tajemnicą, że dyski PCIe 5.0 potrafią szybko się przegrzewać bez wydajnego aktywnego lub pasywnego chłodzenia. Nawet Phison, który odpowiada za kontroler E26 zastosowany w omawianym dysku Corsair (i prawdopodobnie wszystkich dysków SSD PCIe 5.0 dostępnych na rynku), stwierdził, że wysokowydajne dyski PCIe 5.0 dla entuzjastów wymagają aktywnego chłodzenia. Nic więc dziwnego, że wielu producentów zaprezentowało swoje dyski SSD PCIe 5.0 z aktywnymi coolerami lub bardzo masywnymi pasywnymi radiatorami.

Już w przypadku przesiadki na PCIe 4.0 odnotowaliśmy większe problemy z przegrzewaniem się dysków, a PCIe 5.0 oznacza jeszcze wyższe zużycie energii. W przypadku Corsair MP700 dysk ma typowy pobór mocy do 10 W, co mieści się w maksymalnym limicie mocy specyfikacji JEDEC wynoszącej 11,55 W dla gniazda M.2. Mimo to MP700 nagrzewa się, jeśli jest pozostawiony bez odpowiedniego chłodzenia lub system ma słaby przepływ powietrza.

Corsair zrezygnował z radiatora

Corsair zwiastował MP700 z masywnym radiatorem z wentylatorem w zestawie, który przypominał projekt referencyjny Phison. Jednak producent ostatecznie zdecydował się na wypuszczenie dysku bez coolera i zamiast tego radzi konsumentom, aby korzystali ze zintegrowanych radiatorów M.2 w płytach głównych lub zainwestowali radiator M.2 innego producenta. 

Corsair MP700 - wczesne ziwastuny

Phoronix zauważył, że bez zainstalowanego pasywnego radiatora MP700 powodował błędy systemu plików już podczas instalowania testów po czystej instalacji Ubuntu 23.04. Portal wykazał, że ​​podczas benchmarków MP700 zawiedzie w mniej niż trzy minuty. Temperatury zarejestrowane przez HWMON wyniosły około 87 stopni Celsjusza. Dla porównania, Corsair podaje bezpieczną temperaturę MP700 do 70 stopni Celsjusza, więc dysk się przegrzewał. Według dzienników błędów kontroler PCIe 5.0 SSD działa nieprawidłowo w tej temperaturze, powodując błędy systemu plików.

Tymczasem MP700 firmy TechPowerUp wyłączył się po 86 sekundach odczytów. Dysk SSD zachowywał się tak samo po 55 sekundach zapisu. W obu przypadkach dysk zniknął z Menedżera urządzeń w systemie Windows, a recenzent musiał ponownie włączyć system, aby przywrócić MP700. Co zaskakujące, dysk SSD nie doznał żadnej utraty danych.

Phison pracuje nad poprawką

Phison przyznał, że jest to problem z oprogramowaniem układowym — dysk powinien dławić się w bardziej kontrolowany sposób. Podejrzewamy jednak, że próg throttlingu termicznego był zbyt niski. Phison potwierdził, że szykuje poprawkę, a nowe oprogramowanie jest w trakcie sprawdzania poprawności. Firma nie ujawniła, kiedy będzie dostępna, ale dostawcy dysków SSD udostępnią konsumentom najnowszy firmware, gdy ten będzie gotowy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dyski SSD PCIe 5.0 generują błędy i wyłączają się bez dodatkowego chłodzenia

 0