Dziadek Gadu-Gadu i jeden z pierwszych komunikatorów przechodzi do historii

Dziadek Gadu-Gadu i jeden z pierwszych komunikatorów przechodzi do historii

Gadu-Gadu, Tlen to kultowe komunikatory internetowe sprzed ery Messengera, które kojarzą się Polakom najbardziej. Jednak jeszcze przed nimi był ICQ uznawany za dziadka GG. Niestety w przyszłym miesiącu przejdzie on do historii.

ICQ jako jeden z pierwszych komunikatorów w zasadzie zapoczątkował erę czatów, a jego popularność przypada na lata 90. i 2000. Po blisko trzech dekadach aplikacja zostanie uśmiercona, co jednej strony nie dziwi biorąc pod uwagę, że dostępne są inne, bardziej rozwinięte narzędzia, ale z drugiej strony zawsze szkoda, bo to przecież dziadek kultowego w Polsce Gadu-Gadu. Z ogłoszenia informującego o zamknięciu projektu wynika, że moment ten nastąpi 26 czerwca 2024 roku.

Komunikator ICQ przejdzie do historii 26 czerwca.

Dziadek Gadu-Gadu i jeden z pierwszych komunikatorów przechodzi do historii

Jednocześnie rosyjska firma VK zajmująca się mediami społecznościowymi zachęciła użytkowników do migracji do swojego komunikatora. Warto zaznaczyć, że VK jest właścicielem ICQ od 2010 r. kiedy kupiła go od AOL. America Online natomiast nabył ICQ w 1998 roku.

W miarę jak smartfony i aplikacje takie jak WhatsApp zyskały na znaczeniu, atrakcyjność ICQ zaczęła słabnąć, mimo że nowi właściciele próbowali go dostosować do współczesności poprzez zmianę layoutu i dodanie nowych funkcji. Rosyjska spółka matka VK wycofała ICQ z platform mobilnych w 2022 r., kładąc nacisk na VK Messenger.

ICQ zdołał przez te lata przeżyć swoich konkurentów pokroju AIM, Yahoo Messenger i MSN Messenger, o których dziś raczej mało kto pamięta. W szczytowym okresie ICQ miało ponad 100 milionów zarejestrowanych użytkowników.

To może nie wydawać się dużo w porównaniu z miliardami aktywnych użytkowników, którymi chwalą się dzisiejsze platformy społecznościowe, ale było to dawno temu w 2001 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dziadek Gadu-Gadu i jeden z pierwszych komunikatorów przechodzi do historii

 0