EA mogło stracić prawa do FIFY na rzecz PlayStation. Sony nie skorzystało jednak z okazji

EA mogło stracić prawa do FIFY na rzecz PlayStation. Sony nie skorzystało jednak z okazji

Seria gier piłkarskich FIFA, która w tym roku przeszła do historii po dekadach obecności na rynku, od początku kojarzona jest z EA Sports. Istniała jednak opcja, by za markę na licencji Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej odpowiadało PlayStation.

FIFA od PlayStation? Taki scenariusz był realny

Seria gier FIFA wydawanych od lat 90. przez Electronic Arts dokonała żywota w związku z zakończoną współpracą wydawcy oraz federacji piłkarskiej. EA postanowiło kontynuować przygodę, lecz pod inną banderą, w efekcie do sprzedaży 29 września trafiła nie FIFA 24 tylko EA Sports FC 24 (nazwa swoją drogą niezbyt pomysłowa). W przeszłości istniała opcja, żeby powierzyć franczyzę Sony. Tom Stone, były wiceprezes ds. marketingu Electronic Arts w Europie w wywiadzie zdradził, iż doszło do incydentu w 1997 roku, na krótko przed przedłużeniem umowy z FIFĄ.

EA mogło rozstać się z marką FIFA już pod koniec lat 90. Przejęcie franczyzy zostało zaproponowane Sony, ale firma odmówiła.

W przytoczonym roku Sony dostało opcję wykupienia licencji na gry FIFA i to na wyłączność. Tom Stone dowiedział się o tym podczas spotkania z ówczesnym prezesem Sony PlayStation Europe. Chris Deering [ówczesny prezes Sony PlayStation Europe] spotkał się ze mną i powiedział: „Zaoferowano nam prawa do FIFA Soccer. Powiedziałem: „Chyba sobie żartujesz […] Po tym wszystkim, co dla nich zrobiliśmy?”.

Do zdarzenia, jak wspomina Stone, doszło, gdy ISL (ówczesna firma odpowiedzialna za licencjonowanie marki FIFA) za plecami EA skontaktowała się z PlayStation of Europe i zaoferowała jej wyłączne światowe prawa do serii FIFA.

PlayStation miało już wówczas własną serię piłkarską, Adidas Power Soccer od Psygnosis, sponsorowaną przez popularną firmę produkującą odzież. Produkcje te nie odniosły jednak takiego sukcesu jak FIFA, więc Sony mogło potencjalnie zyskać na zdobyciu silniejszej licencji. Dział PlayStation nie uważał, że osłabianie pozycji jednego z największych zewnętrznych wydawców było szczególnie mądrym posunięciem biznesowym i nie skorzystał z okazji, umożliwiając Electronic Arts osiągnąć porozumienie z federacją piłkarską, które zaowocowało przedłużeniem umowy o cztery lata.

Uważacie, że FIFA od PlayStation byłaby lepsza niż ta od EA Sports?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: EA mogło stracić prawa do FIFY na rzecz PlayStation. Sony nie skorzystało jednak z okazji

 0