EA zwolniło twórcę Plants vs. Zombies, bo sprzeciwiał się mikrotransakcjom?

EA zwolniło twórcę Plants vs. Zombies, bo sprzeciwiał się mikrotransakcjom?

Mikrotransakcje to obecnie bardzo gorący temat i najbardziej w ostatnim czasie oberwało się za ten element EA, które ewidentnie przesadziło i z ich implementacją w Star Wars: Battlefront 2 oraz Need For Speed Payback, przez co w grach za pełną cenę doczekaliśmy się systemu pay-to-win kojarzonego z darmowymi tytułami mobilnymi.

Co prawda o sytuacji zrobiło się głośno w związku z ostatnimi premierami Electronic Arts, ale firma od lat próbuje upychać mikrotransakcje gdzie tylko się da, a jak sugerują najnowsze doniesienia z branży, potrafiła nawet zwalniać pracowników, którzy przeciwstawiali się temu procederowi. Chodzi tu o sytuację z popularną grą Plants vs. Zombies i jej twórcą - Georgem Fanem. Ten bowiem otrzymał wypowiedzenie od EA niedługo po tym, jak studio PopCap Games zostało wykupione przez koncern w 2011 roku. Fan zachował się profesjonalnie i milczał na temat powodów swojego zwolnienia, ale twórca Super Meat Boy, Edmund McMillen, który się z nim przyjaźni, postanowił rzucić nieco światła na tę sprawę. Zdaniem McMillen, twórca Plants vs. Zombies został wyrzucony z EA, ponieważ sprzeciwił się wprowadzeniu mikrotransakcji i elementów pay-to-win w grze Plants vs. Zombies 2.

EA przeżywa obecnie trudny okres, ponieważ na firmę wylewa się zmasowana krytyka (w dużej mierze na żądanie wydawcy), ale mamy nadzieje, że całe to zamieszanie wyjdzie tylko branży  na dobre

Po tym, jak kolega Fana zdradził kulisy jego zwolnienia, sam zainteresowany opublikował post na Twitterze, który zdaje się potwierdzać tę sytuację. Co prawda deweloper nie zdradził wprost powodów zwolnienia, ale przyznał, że otrzymał wypowiedzenie od EA oraz sprzeciwiał się modelowi freemium - jeśli więc połączymy oba te fakty, to układa się to w spójną całość. Od czasu zwolnienia w 2012 roku, Fan zajmuję się produkcją niezależnych gier. Jego najnowszy produkt to Octogeddon, który pochwalić może się stylem artystycznym i deisgnem przygotowanym przez byłych deweloperów Plants vs. Zombies (co widać na pierwszy rzut oka). Poniżej możecie obejrzeć materiał prezentujący rozgrywkę z tej produkcji. Warto zaznaczyć, że gry z serii Plants vs. Zombies odnosiły duży sukces i przynosiły sporo pieniędzy EA, a wszystkie wydawane przez tego wydawcę zawierają mikrotransakcje.

Pokaż / Dodaj komentarze do: EA zwolniło twórcę Plants vs. Zombies, bo sprzeciwiał się mikrotransakcjom?

 0