Ekonomistka rządowa Chin: W razie sankcji musimy zająć TSMC

Ekonomistka rządowa Chin: W razie sankcji musimy zająć TSMC

Znaczenie firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, lepiej znanej jako TSMC, dla światowej gospodarki jest ogromne. Największy na świecie producent chipów ma 54% udziałów w światowym rynku chipów, co stanowi niebezpieczny precedens. Bardzo dobrze pokazuje to obecna sytuacja, kiedy chińska ​​ekonomistka wzywa swój kraj do przejęcia TSMC, jeśli USA nałożą na ten kraj surowe sankcje.

Jak podaje agencja Bloomberg, Chen Wenling, główna ekonomistka w rządowym Chińskim Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej, powiedziała: „Jeśli USA i Zachód nałożą na Chiny destrukcyjne sankcje, takie jak sankcje przeciwko Rosji, musimy odzyskać Tajwan”. Chen wskazała na TSMC w przemówieniu w Chongyang Institute for Financial Studies na Uniwersytecie Renmin w zeszłym miesiącu. „Szczególnie w odbudowie łańcucha przemysłowego i łańcucha dostaw musimy przejąć TSMC” – dodała.

Wiele osób w branży zdaje sobie sprawę z zagrożenia dla TSMC, gdyby Chiny kiedykolwiek dokonały inwazji na Tajwan.

TSMC

TSMC podobno chce zbudować sześć fabryk chipów w Stanach Zjednoczonych, choć jak dotąd zapowiedziało tylko jedną. „Oni [TSMC] przyspieszają transfer do Stanów Zjednoczonych, aby zbudować tam sześć fabryk” – powiedziała Chen. „Nie możemy pozwolić na osiągnięcie wszystkich celów transferowych”.

Chen mówi o scenariuszu, który miałby miejsce tylko wtedy, gdyby Stany Zjednoczone nałożyły na Chiny sankcje podobne do tych nałożonych na Rosję, które są skutkiem inwazji na Ukrainę. Tajwan od dawna twierdzi, że jest niepodległym krajem, podczas gdy Chiny nie uznają tej niezależności i twierdzą, że to część ich terytorium. Chiny w razie konieczności nie będą mieć skrupułów, by użyć siły i przejąć nad nim kontrolę.

Wiele osób w branży zdaje sobie sprawę z zagrożenia dla TSMC, gdyby Chiny kiedykolwiek dokonały inwazji na Tajwan. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, powiedział w zeszłym roku: „Tajwan nie jest stabilnym miejscem”. „Pekin wysłał w tym tygodniu 27 samolotów bojowych do strefy identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu. Czy to sprawia, że ​​czujesz się bardziej komfortowo czy mniej?” - ostrzegał szef giganta z Santa Clara

Intel buduje obecnie więcej fabryk w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie w ramach strategii IDM 2.0, która obejmuje nowo utworzony dział Intel Foundry Services (IFS) produkujący chipy dla innych, zmniejszając tym samym zależność od tajwańskich producentów. Ponadto prezydent USA, Joe Biden, ogłosił plany przeznaczenia 52 miliardów dolarów na krajowe badania nad półprzewodnikami.

Ostatni tydzień przyniósł zaś wiadomość, że Tajwan ograniczył chipy eksportowane do Rosji do tych o częstotliwościach poniżej 25 MHz i wydajności poniżej 5 GFLOPS. Wygląda na to, że sytuacja robi się napięta i konia z rzędem temu, kto jest w stanie przewidzieć przyszłość. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ekonomistka rządowa Chin: W razie sankcji musimy zająć TSMC

 0