Elon Musk i Neuralink wszczepią chip mózgowy drugiemu pacjentowi. Jest zgoda FDA

Elon Musk i Neuralink wszczepią chip mózgowy drugiemu pacjentowi. Jest zgoda FDA

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła firmie Neuralink, należącej do miliardera Elona Muska, na wszczepienie chipa mózgowego drugiej osobie. Decyzja zapadła po tym, jak firma przedstawiła rozwiązanie problemu, który wystąpił u pierwszego pacjenta.

Według agencji Reuters, powołującej się na osoby zaznajomione ze sprawą, pierwsze wszczepienie napotkało komplikacje: maleńkie elektrody w mózgu pacjenta wysunęły się ze swojego położenia. Jak się okazało, Neuralink był świadomy tego problemu od lat. Aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości, firma planuje osadzić niektóre przewody urządzenia głębiej w mózgu. Informację tę potwierdza raport WSJ, opierający się na źródle zaznajomionym ze sprawą oraz na przeglądanym przez to źródło dokumencie.

Na początku tego roku Neuralink po raz pierwszy wszczepił człowiekowi bezprzewodowy chip mózgowy.

Na początku tego roku Neuralink, firma należąca do Elona Muska, po raz pierwszy wszczepiła człowiekowi bezprzewodowy chip mózgowy. To przełomowe osiągnięcie zostało ogłoszone przez Muska 29 stycznia w serii postów na platformie X.

Neuralink ciągle rozwija wszczepialne interfejsy mózg-komputer (BCI). W maju ubiegłego roku firma uzyskała zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na prowadzenie badań na ludziach, a we wrześniu 2023 roku rozpoczęła rekrutację do tych badań. W lutym Musk poinformował, że pierwszy pacjent, któremu wszczepiono chip mózgowy Neuralink, w pełni wyzdrowiał i był w stanie sterować myszą komputerową za pomocą myśli.

W marcu Neuralink przeprowadził na żywo transmisję, podczas której pierwszy pacjent, Noland Arbaugh, 29-latek sparaliżowany poniżej szyi w wyniku wypadku podczas nurkowania, używał swojego umysłu do gry w szachy online. Arbaugh, korzystając z laptopa, poruszał kursorem za pomocą implantu Neuralink. Urządzenie ma umożliwić ludziom kontrolowanie kursora lub klawiatury komputera wyłącznie za pomocą myśli. Ostatnio słyszeliśmy o doniesieniach, że pacjent może grać nawet w tytuły takie jak Civilization.

Neuralink wcześniej przeprowadzał szeroko zakrojone testy na zwierzętach, osiągając wysoki wskaźnik powodzenia. Mimo że pomyślne wszczepienie chipa mózgowego jest kamieniem milowym, ostateczny sukces produktu będzie zależał od jego długoterminowego działania i braku skutków ubocznych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elon Musk i Neuralink wszczepią chip mózgowy drugiemu pacjentowi. Jest zgoda FDA

 0