Elon Musk odpowiada na apel Ukrainy i udostępnia internet Starlink

Elon Musk odpowiada na apel Ukrainy i udostępnia internet Starlink

Elon Musk odpowiedział na apel władz Ukrainy i wspomógł kraj, udostępniając internet Starlink. Przypomnijmy, że w sobotę Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy zaapelował do szefa Tesli o pomoc.

Elon Musk nie pozostał bierny na prośbę Ukraińców i udostępnił swoją technologię internetową Starlink na terytorium Ukrainy. Firma SpaceX należąca do szefa Tesli, Elona Muska posiada na orbicie satelity Starlink, które umożliwiają firmie przesyłanie usług szerokopasmowych wokół Ziemi. Satelity mogą utrzymać Ukrainę w wirtualnym świecie, jeśli jej infrastruktura internetowa zostanie uszkodzona przez rosyjskie ataki. W sobotę Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy napisał na Twitterze, że gdy przedsiębiorstwo Muska chce kolonizować Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę. Na odpowiedź miliardera nie trzeba było czekać długo.

Elon Musk, szef SpaceX udostępnił Ukraińcom internet Starlink.

Elon Musk po godzinie 23 czasu polskiego odpisał na Twitterze, że usługa Starlink jest już dostępna na terenie Ukrainy, a więcej terminali będzie udostępnionych niebawem. Mykhailo Fedorov podziękował Muskowi i innym za wsparcie jego kraju w walce. Pierwsze satelity systemu zostały umieszczone na orbicie w maju 2019 roku. Oczekuje się, że zakończenie budowy systemu nastąpi w 2027 roku. Docelowo usługa ma być świadczona z wykorzystaniem 12 tysięcy satelitów. SpaceX wiosną 2021 roku zawarł z Google umowę, w ramach której Starlinki mogą korzystać z centra przetwarzania danych Google Cloud. Tymczasem władze Ukrainy zaapelowały do Apple i YouTube'a, aby giganci technologiczni zablokowali swoje usługi w Rosji.

Chodzi o wstrzymanie sprzedaży urządzeń i zablokowanie App Store w Rosji. Chociaż Apple nie odniósł się publicznie do prośby, coraz częściej pojawiają się apele do firm technologicznych o ograniczenie rosyjskiego dostępu do produktów i usług. Dwóch największych producentów procesorów Intel oraz AMD nakłada na Rosję sankcje i wstrzymują wszelkie dostawy procesorów, co stanowi jakiś cios dla mieszkańców Rosji. Chociaż rosyjskie władze mogą podkreślać znaczenie swoich chipsetów produkowanych przez Baikal Electronics.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elon Musk odpowiada na apel Ukrainy i udostępnia internet Starlink

 0