Elon Musk: PayPal zmierza w „kierunku kredytu społecznego”

Elon Musk: PayPal zmierza w „kierunku kredytu społecznego”

Elon Musk mocno krytykuje ostatnie działania PayPala, jednocześnie dając znaki, że sam planuje uruchomienie usług finansowych, które będą powiązane z Twitterem.

„Wydaje się, że PayPal zmierza w kierunku kredytu społecznego i ograniczania transakcji – to niepokojące” – powiedział współzałożyciel PayPal, a obecnie dyrektor generalny Tesli i Twittera, Elon Musk, w rozmowie na Spaces. Niedawno PayPal był mocno krytykowany za zmianę swoich Zasad dopuszczalnego użytkowania (AUP), które umożliwiały nakładanie kar w wysokości 2500 USD za rozpowszechnianie „dezinformacji”. Firma ugięła się jednak i wycofała ze zmian, ale nadal utrzymuje politykę przewidującą podobne kary za „nietolerancję”. AUP zabrania „propagowania nienawiści, przemocy, rasizmu lub innych form nietolerancji”, jednak zwolennicy wolności słowa uważają, że wprowadzone przepisy są niejasne i pozostawiają zbyt wiele do interpretacji personelowi PayPal. 

PayPal w ostatnich tygodniach podjął kilka kontrowersyjnych decyzji, co nie uszło uwadze założyciela i byłego właściciela platformy.

Aaron Terr z grupy zajmującej się prawami człowieka Foundation for Individual Rights and Express, powiedział wówczas, że regulamin PayPala „cierpi na tę samą wadę, co wiele innych proponowanych zakazów dotyczących wypowiedzi, ponieważ jest niejasna”. Terr dodał: „I pozostaje to otwarte na interpretację przez pracowników PayPal, a ze względu na jego niejasność daje im to dużą swobodę, aby zasadniczo po prostu egzekwować to postanowienie wobec nieuprzywilejowanych mówców i robić to w sposób dyskryminujący z punktu widzenia”. Odwołana aktualizacja zasad dotyczących dezinformacji została potępiona przez założycieli PayPala.  Elon Musk powiedział, że aktualizacja „jest sprzeczna ze wszystkim, w co wierzę”.

W zeszłym miesiącu Twitter złożył dokumenty rejestracyjne, aby utorować drogę do przetwarzania płatności, zgodnie z wnioskiem przekazanym do FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network ), działu Departamentu Skarbu, który zajmuje się przestępstwami finansowymi. Musk powiedział, że wyobraża sobie użytkowników łączących swoje internetowe konta bankowe z usługą mediów społecznościowych, a firma przejdzie później na „karty debetowe, czeki i tak dalej”. Nie wiadomo jaką drogą podąży Musk, ale wszystko wskazuje na to, że znów chce chociaż częściowo dostarczać usługi finansowe (przypominamy, że to właśnie Musk założył PayPala, którego ostatecznie kupił eBay za 1,5 mld dolarów).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elon Musk: PayPal zmierza w „kierunku kredytu społecznego”

 0