Elon Musk zmusi wszystkich nabywców Tesli do testów funkcji autonomicznej

Elon Musk zmusi wszystkich nabywców Tesli do testów funkcji autonomicznej

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, utrzymuje, że niedawne akcje serwisowe pojazdów oraz dochodzenia rządowe naraziły funkcję Full Self-Driving (FSD) firmy na niezasłużoną krytykę. W odpowiedzi planuje on wdrożyć nową strategię, nakazującą instalację FSD we wszystkich pojazdach i zapewnienie każdemu potencjalnemu nabywcy „krótkiej jazdy próbnej” przed ostatecznym zakupem.

Obecnie każdy samochód Tesli jest wyposażony w podstawowy system Autopilota, który umożliwia utrzymanie prędkości i pozycji na pasie ruchu na autostradzie. Musk twierdzi, że klienci nie są wystarczająco świadomi możliwości oferowanych przez FSD Tesli. Wewnętrzna notatka, którą początkowo ujawnił Bloomberg, sugeruje, że „prawie nikt nie zdaje sobie naprawdę sprawy, jak dobrze działa nadzorowana wersja FSD”.

Mimo że Musk zdaje sobie sprawę, że to podejście spowolni proces sprzedaży, uważa je za „trudny, ale konieczny krok”.

Funkcja FSD, która od kilku lat jest w fazie testów beta, teoretycznie pozwala samochodom na samodzielne przemieszczanie się, zmianę pasa ruchu, skręty i omijanie przeszkód. Musk uważa, że zmuszenie każdego potencjalnego nabywcy do przetestowania demonstracyjnej wersji FSD zwiększy szanse na zakup tej opcji. Niemniej jednak, zwiększenie ceny FSD z 12 000 dolarów w 2022 r. do obecnych 15 000 dolarów może być trudne do przełknięcia, zwłaszcza w przypadku już kosztownych samochodów marki Tesla.

W praktyce system FSD Tesli nadal często działa błędnie. Istnieje wiele filmów, które pokazują, jak FSD pomija wyraźne znaki stopu i wykonuje błędne manewry po niewłaściwym zidentyfikowaniu przeszkody. Tesla była oskarżana o promowanie systemu za pomocą manipulacyjnych filmów promocyjnych, co skłoniło nawet władze Kalifornii do odmowy stosowania nazwy „w pełni autonomiczna jazda”. Ponadto nowe dochodzenie NHTSA w sprawie Autopilota lub pełnej autonomicznej jazdy jest wszczynane za każdym razem, gdy zgłaszane są incydenty.

W związku z tym pracownicy prawdopodobnie będą zobowiązani do sprawdzania tras demonstracyjnych, na których samochody z FSD mogą jeździć bez problemów. Jednakże wątpliwości co do rzeczywistej skuteczności i bezpieczeństwa systemu mogą wciąż zniechęcać potencjalnych klientów do wyboru tej opcji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elon Musk zmusi wszystkich nabywców Tesli do testów funkcji autonomicznej

 0