Emulator Switcha Yuzu pozwany przez Nintendo. Chcą odszkodowania i wyłączenia

Emulator Switcha Yuzu pozwany przez Nintendo. Chcą odszkodowania i wyłączenia

Wygląda na to, że Yuzu, emulator konsoli Nintendo Switch, może zniknąć. Nintendo pozwało bowiem odpowiedzialną za niego firmę twierdząc, że oprogramowanie omija nielegalnie szyfrowanie i ułatwia piractwo.

Emulator Yuzu zagrożony

Yuzu to emulator konsoli Nintendo Switch, za którym stoją deweloperzy odpowiedzialni za Citra, czyli inny emulator dla Nintendo 3DS. Yuzu jest otwartoźródłowym oprogramowaniem obsługiwanym przez systemy Windows, Linux oraz Android. Jak wynika z bloga na stronie Yuzu, emulator ma się dobrze i jest cały czas rozwijany, o czym świadczy całkiem długi post z 10 lutego, w którym poinformowano o postępach. Okazuje się, że Yuzu może jednak zniknąć. Wszystko przez pozew Nintendo złożony przeciwko firmie Tropic Haze obsługującej Yuzu. Sam pozew złożono w amerykańskim Sądzie Okręgowym w stanie Rhode Island. Nintendo domaga się w nim całkowite zamknięcia emulatora.

W pozwie stwierdzono również, że nielegalne kopie gry dostępne w sieci mogły zostać uruchomione dzięki Yuzu. Co więcej kopie te zostały pobrane z pirackich stron ponad milion razy zanim jeszcze gra została oficjalnie wydana.

Twórcy konsoli chcą też odszkodowania. Według Nintendo, Yuzu ułatwia piractwo. Jako przykład podano jedną z nie tak dawno wypuszczonych gier - The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Według twórców Switcha gra została bezprawnie wydana o półtora tygodnia wcześniej od daty, kiedy wprowadziło ją samo Nintendo. W pozwie stwierdzono również, że nielegalne kopie gry dostępne w sieci mogły zostać uruchomione dzięki Yuzu. Co więcej kopie te zostały pobrane z pirackich stron ponad milion razy zanim jeszcze gra została oficjalnie wydana.

Co z innymi emulatorami?

Nintendo twierdzi, że osoby odpowiedzialne za Yuzu wiedzą o używaniu emulatora przez inne osoby do ułatwiania piractwa. Wygląda zatem na to, że emulator Yuzu jest mocno zagrożony i za jakiś czas może rzeczywiście przestać być dostępny na wszystkich trzech obsługiwanych systemach operacyjnych. Jeśli Nintendo uda się wygrać w sądzie to powstanie pytanie co z innymi emulatorami. Yuzu to przecież nie jedyne takie rozwiązanie. Istnieje jeszcze chociażby Ryujinx, który tak jak Yuzu jest otwartoźródłowym emulatorem Switcha. Zostaje też jeszcze wspomniana Citra (emulator Nintendo 3DS). Na tę chwilę nic jeszcze nie wiadomo, jednak decyzja sądu w sprawie Yuzu może mieć kluczowe znaczenie w tym temacie i wpłynąć także na inne emulatory Switcha.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Emulator Switcha Yuzu pozwany przez Nintendo. Chcą odszkodowania i wyłączenia

 0