Emulator Xbox działa na Nintendo Switch. Uruchomiono nawet pierwsze Halo

Emulator Xbox działa na Nintendo Switch. Uruchomiono nawet pierwsze Halo

Voxel9 - opisujący siebie jako hobbysta tworzenia gier i fan Xbox'a internauta opublikował na portalu YouTube materiał, w którym uruchamia emulator XBOX XQEMU na konsoli Nintendo Switch i odpala z powodzeniem gry, w tym pierwsze Halo. Wideo zaczyna się od kompilacji kodu emulatora, po czym widać animację startową i przegląd funkcji w menu. Następnie zlokalizowana jest gra Halo: Combat Evolved na dysku urządzenia i utworzony nowy plik zapisu postępów, po czym następuje start gry. Emulacja nie jest płynna i widać małą ilość klatek na sekundę, jednakże wszystko działa i nie pojawiają się błędy. Voxel9 zademonstrował również działającą produkcję JSRF: Jet Set Radio Future na Switch, która dotąd była na wyłączność dla Xboxa i nigdy nie wydano jej na inne urządzenia. Nie ma jej nawet we wstecznej kompatybilności na Xbox One. Niestety działanie gry jest bardzo dalekie od grywalnego.

Voxel9 uruchomił gry z Xboxa na Nintendo Switch używając pada od PlayStation ;)

Uruchomienie emulatora na konsoli Nintendo Switch to naprawdę interesująca sprawa, niestety działa to mniej więcej tak, jak można by się spodziewać po urządzeniu o niskiej wydajności takim jak Switch, które wykorzystano do emulacji Xboxa. Voxel9 wykorzystał darmowy emulator XQEMU, który jest ciągle w trakcie tworzenia i płynne działanie można uzyskać jedynie na komputerach z wyższej półki. Emulator ten stara się dokładnie emulować działanie oryginalnego GPU Xboxa, w związku z czym prace i optymalizacja zajmują więcej czasu. W opisie materiały Voxel9 napisał, że emulator uruchomiono na Linuxie, który został zainstalowany na zmodyfikowanej konsoli Switch, zamiast na oryginalnym systemie Horizon ze względu na gorszą wydajność tego ostatniego.

Wiele osób pyta w komentarzach pod filmem, czemu nie widać rąk podczas sterowania, doszukując się oszustwa. Twórca wyjaśnił, że do nawigacji wykorzystał kontroler PS4 zamiast Joy-Con, ponieważ emulator nie jest w stanie go wykryć. Emulatory dla wielu nowoczesnych konsol są wciąż w trakcie rozwijania, co nie jest łatwym zadaniem szczególnie w przypadku mniej wydajnego urządzenia, takiego jak Switch. RetroArch nadal pracuje chociażby nad wsparciem dla emulatorów N64 dla Switcha.  Tymczasem emulatory Xboxa nie są zoptymalizowane, nawet jeśli działają na standardowych komputerach PC, głównie ze względu na projekt oryginalnego sprzętu i jest to imponujące, że w ogóle udało się uruchomić gry z Xboxa na Switch.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Emulator Xbox działa na Nintendo Switch. Uruchomiono nawet pierwsze Halo

 0