Era fizycznych przycisków w iPhonach dobiega końca? Seria iPhone 16 może być przełomowa

Era fizycznych przycisków w iPhonach dobiega końca? Seria iPhone 16 może być przełomowa

Apple może szykować bardzo ciekawą nowość dla następnych generacji iPhonów. Chodzi o haptyczne przyciski, które zamiast się wciskać będą reagowały wibracją. Apple miało nawet znaleźć już firmę, która dostarczy moduły potrzebne do działania tej technologii.

Koniec klasycznych przycisków w iPhonach?

W niedalekiej przyszłości iPhone może przejść ważną zmianę w budowie. Jest spora szansa, że obecnie wykorzystywane w smartfonach Apple'a fizyczne przyciski zastaną zastąpione. Ich miejsce zajmie nowa technologia, która wykorzystuje do działania silniczki wibracyjne (znane u Apple jako Taptic Engine).

Apple miało znaleźć już firmę, która dostarczy im moduły SIP (System In a Package) niezbędne do połączenia elementów pojemnościowych z silniczkami Taptic Engine.

Odczucie naciśnięcia, które w klasycznym rozwiązaniu powodowane jest przez odbicie przycisku zastąpi wibracja. Taką zmianę przeszedł już kiedyś przycisk Home. Wraz z iPhonem 7, Apple zastąpiło tradycyjny, fizycznie wciskany przycisk haptycznym odpowiednikiem. Zapewne jednym ta nowość się podobała, w innym wręcz przeciwnie. Niezależnie od tego czy haptyczny przycisk Home miał więcej zwolenników czy krytyków, wiele wskazuje na to, że będziemy mieli powtórkę z rozrywki. I to najpewniej już niedługo.

Apple miało znaleźć już firmę, która dostarczy im moduły SIP (System In a Package) niezbędne do połączenia elementów pojemnościowych z silniczkami Taptic Engine. Tą firmą ma być Advanced Semiconductor Engineering.

iPhone 16 czy iPhone 17?

Apple ma zastąpić fizyczne przyciski ich haptycznymi odpowiednikami po obu stronach iPhona. Oznacza to więc, że na wewnątrz smartfonów umieszczone zostaną dwa dodatkowe silniczki - po jednym na każdą stronę.

Na tę chwilę nie wiadomo jednak, która z generacji iPhona wprowadzi tę zmianę. Jeśli Apple zachowa swoją tradycję to kolejna premiera nowych iPhonów odbędzie się we wrześniu. W takim wypadku do konferencji zostałoby jeszcze kilka miesięcy. Apple może jednak posiadać już sfinalizowany projekt linii iPhone 16, więc na tak istotną zmianę jak wprowadzenie haptycznych przycisków być może jest już za późno. Nie należy zatem wykluczać opcji, że Apple zastosuje nową technologię przycisków dopiero w jeszcze następnej generacji jaką będzie iPhone 17.

Warto również dodać, że według wcześniejszych przecieków, seria iPhone 16 ma przynieść kolejny przycisk znany jako Capture Button. Ma on być umieszczony na tej samej krawędzi co przycisk Power. Ma on również być przyciskiem pojemnościowym, co oznacza, że podczas nacisku nie będzie się zapadał i odbijał. Zamiast tego ma wykrywać dotyk czy też nacisk i w odpowiedzi wywoływać pracę silniczka haptycznego. Ciężko więc przewidzieć czy seria iPhone 16 otrzyma w pełni haptyczne przyciski czy raczej hybrydowe rozwiązanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Era fizycznych przycisków w iPhonach dobiega końca? Seria iPhone 16 może być przełomowa

 0