Nalot na nielegalną farmę kryptowalut. Ukraińcy kopali na... PS4!

Nalot na nielegalną farmę kryptowalut. Ukraińcy kopali na... PS4!

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SSU) poinformowały, że ukraińskie organy ścigania wyciągnęły wtyczkę na ukrytej farmie kryptowalut w mieście Winnica w środkowej części Ukrainy. Górnicy założyli farmę w starym magazynie i nielegalnie podłączyli się do miejskiej sieci energetycznej, aby wydobywać kryptowaluty. Co jednak najciekawsze, górnicy zostali złapani z szokującą liczbą Playstation 4 i właściwie każdym innym możliwym rodzajem podzespołów, który można wykorzystać do kopania. Ukraińskie władze podobno skonfiskowały do ​​5000 sztuk sprzętu, w tym ponad 500 kart graficznych, 50 procesorów i 3800 konsol PlayStation 4 (PS4). Procesory i karty graficzne nikogo nie dziwią, ponieważ są one podstawowymi elementami platform wydobywczych. Konsole PS4 wydają się jednak tutaj pozornie nie pasować.

Ukraińscy górnicy przejęli opuszczony magazyn i założyli fałszywe liczniki prądu. Co jednak zaskakujące, wszystko wskazuje, że do kopania używali również konsol PS4, których przejęto aż 3800 sztuk.

Na zdjęciach widać niekończące się regały z konsolami PS4, które najwyraźniej są podłączone do internetu. Już wcześniej widzieliśmy podejrzenia, że konsole PS4 są wykorzystywane do kopania, jednak nigdy dotąd nie było konkretnych dowodów, że wydobycie kryptowalut na konsolach Sony jest faktyczni możliwe. Skoro jednak udało się wydobywać bitcoiny nawet na konsolce Game Boy, to nie jest wykluczone, że udało się uruchomić kopanie na PlayStation. Ukraińcy posiadali w magazynie ogromną ilość tego sprzętu, co jasno sugeruje, że znaleźli sposób na wykorzystanie ich do celów górniczych.

PS4 ma 8 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 5,5 Gb/s, co z 256-bitowej magistrali zapewnia przepustowość pamięci do 176 GB/s. Wariant Pro ma pamięć działającą z prędkością 6,8 Gb/s, oferując do 217,6 Gb/s. Dla porównania, Radeon RX 580, który jest jednym z najlepszych górniczych GPU, ma przepustowość pamięci na poziomie 256 GB/s. Hipotetycznie PS4 Pro może potencjalnie zbliżyć się do Radeona RX 580 w wydobyciu Ethereum. Nawet jeśli można kopać za pomocą konsoli do gier, korzystanie z karty graficznej lub ASIC byłoby nadal bardziej wydajne. Z drugiej strony, ukraińscy górnicy zamontowali fałszywe liczniki energii elektrycznej i kradli prąd, więc wydajność energetyczna nie była jednym z kluczowych elementów ich działalności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nalot na nielegalną farmę kryptowalut. Ukraińcy kopali na... PS4!

 0