Europejski Bank Centralny wieszczy upadek Bitcoina

Europejski Bank Centralny wieszczy upadek Bitcoina

Bitcoin przeżywa ostatnio trudne chwile. Kryptowalutowy kryzys, który rozpoczął się na początku tego roku, przyniósł gwałtowny spadek cen cyfrowych walut i bankructwo kilku dużych firm. BTC nie był odporny na takie turbulencje, co sprawiło, że Europejski Bank Centralny (EBC) stwierdził, że najpopularniejsza kryptowaluta wkrótce będzie „nieistotna”.

Upadek TerraUSD w maju wymazał z rynku kryptowalut prawie 1 bilion dolarów. To wywołało swoistą lawinę, gdyż w międzyczasie byliśmy świadkami bankructwa sieci Celsius, rozpadu FTX i utraty inwestycji wartych miliony dolarów, a sytuacja z Bored Ape NFT Justina Biebera jest przykładem szerszego wpływu sytuacji kryptowalut na ten rynek. 

Europejski Bank Centralny (EBC) stwierdził, że najpopularniejsza kryptowaluta wkrótce będzie „nieistotna”.

Dla przypomnienia Bitcoin rok temu, w listopadzie 2021 r., osiągnął szczyt, gdyż kosztował wtedy 69 000 USD. Najpopularniejsza na świecie kryptowaluta kosztuje obecnie ok. 17 tys USD, więc mówimy o spadku ceny o ok. 70%, a EBC uważa, że ​​sytuacja jeszcze się pogorszy.

Bitcoin przez jakiś czas oscylował wokół 20 000 USD. Dyrektor generalny EBC Ulrich Bindseil i analityk Jürgen Schaff powiedzieli, że chociaż zwolennicy mogli postrzegać to jako oznakę stabilności przed wzrostem cen, w rzeczywistości było to „sztucznie wywołane ostatnie tchnienie na drodze do tego, by stać się nieistotnym – i było to do przewidzenia, zanim FTX zbankrutował i spowodował spadek ceny bitcoina znacznie poniżej 16 000 USD”.

Przedstawiciele EBC nie skończyli jednak na tym. „Projekt koncepcyjny Bitcoina i niedociągnięcia technologiczne sprawiają, że jest to wątpliwy środek płatniczy: prawdziwe transakcje Bitcoinem są uciążliwe, powolne i drogie. Bitcoin nigdy nie był używany w znaczącym stopniu do legalnych transakcji w świecie rzeczywistym”.

Post na stronie EBC podkreśla w dalszej części te wady Bitcoina, które przedstawił jeden z jego największych krytyków, inwestor-miliarder Warren Buffett. Ten kiedyś powiedział, że nie kupiłby całego Bitcoina na świecie za 25 USD, ponieważ w rzeczywistości nie jest on nic wart ani niczego nie produkuje. „Bitcoin nie nadaje się również jako inwestycja. Nie generuje przepływów pieniężnych (jak nieruchomości) ani dywidend (jak akcje), nie może być używany produkcyjnie (jak towary) ani nie zapewnia korzyści społecznych (jak złoto). Dlatego rynkowa wycena Bitcoina opiera się wyłącznie na spekulacjach” – napisali Bindseil i Schaff.

Ponieważ rządy spieszą się z wprowadzeniem większej liczby regulacji na rynkach kryptowalut po upadku FTX, przedstawiciele EBC ostrzegają, że ​​takie działanie nie powinno być opacznie rozumiane jako aprobata cyfrowych walut. „Przekonanie, że za wszelką cenę należy dać przestrzeń innowacjom, uparcie się utrzymuje” – napisali. "Po pierwsze, technologie te tworzyły dotychczas ograniczoną wartość dla społeczeństwa — bez względu na to, jak wielkie były oczekiwania względem przyszłości. Po drugie, wykorzystanie obiecującej technologii nie jest wystarczającym warunkiem wartości dodanej opartego na niej produktu."

W poście podkreślono również wielkość szkód, jakie wydobycie bitcoinów wyrządza środowisku, w tym energię wykorzystywaną do wydobywania (porównywalną z Austrią) i generowane przez nie e-odpady.

Europejski Bank Centralny nigdy nie ukrywał swojej niechęci do kryptowalut – prezes Christine Lagarde powiedziała w maju, że nie są one „nic” warte i na niczym nie bazują – a wiele banków centralnych na całym świecie często ostrzega przed inwestowaniem w aktywa cyfrowe. Bitcoin i inne kryptowaluty z pewnością nie są lubiane przez starsze pokolenia inwestorów i bankierów – wiceprezes Berkshire Hathaway, Charlie Munger, nazwał je nawet „chorobą weneryczną”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Europejski Bank Centralny wieszczy upadek Bitcoina

 0