Europejskie państwo wdraża automatyczne rozpoznawanie twarzy. System wspomoże policję

Europejskie państwo wdraża automatyczne rozpoznawanie twarzy. System wspomoże policję

Hiszpańska policja wkrótce będzie mogła korzystać z automatycznego narzędzia do rozpoznawania twarzy, nazwanego ABIS (automatyczny system identyfikacji biometrycznej). ABIS wykorzystuje algorytmy do identyfikacji podejrzanych z rozwijanej obecnie bazy danych.

ABIS wykorzystuje algorytm o nazwie Cogent, opracowany przez francuską firmę technologiczną Thales. Program porównuje obrazy wprowadzone przez policję, takie jak obraz uzyskany z kamery bezpieczeństwa, z obrazami przechowywanymi w bazie danych, która będzie zawierała miliony zdjęć podejrzanych i zatrzymanych.  System oficjalnie nie będzie wykorzystywać wizerunków z rejestrów cywilnych baz danych, takich jak baza zawierająca zdjęcia wykorzystywane do krajowych dokumentów tożsamości. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że pracuje nad projektem od trzech lat. Ministerstwo poinformowało, że ABIS będzie wykorzystywane do prowadzenia dochodzeń w sprawie poważnych przestępstw i podkreśla, że ​​nie będzie wykorzystywane do inwigilacji.

Hiszpania wdraża automatyczny system identyfikacji biometrycznej (ABIS), czyli rozpoznawania twarzy, co ma wspomóc policję w dochodzeniach. UE zezwala na takie systemy w „celach zapobiegania, aresztowania lub prowadzenia dochodzeń w sprawie poważnych przestępstw lub terroryzmu”, bez inwigilacji.

W Hiszpanii policja ma dwa sposoby identyfikacji podejrzanych - analiza odcisków palców i DNA. Teraz będą mieli trzecią opcję, poinformował Morning Express. Bez automatycznego rozpoznawania twarzy nie da się rozpocząć poszukiwań podejrzanego w materiale filmowym, potrzeba czegoś, co zawęzi poszukiwania. Baza danych zawierająca wizerunki twarzy będzie tą samą bazą danych, która zawiera próbki DNA i odcisków palców. Dane są udostępniane innym państwom członkowskim UE w ramach Systemu Informacyjnego Schengen (SIS).

„Hiszpański system ABIS może łączyć się z europejskimi bazami danych, takimi jak Eurodac, EU-Lisa czy VIS, ponieważ odpowiednie łącza są zaprojektowane. Nie jest to izolowany system, ale raczej jest połączony z krajami Unii Europejskiej ”- wyjaśniły źródła w Thales. EL PAÍS poinformował, że hiszpańska agencja ochrony danych (AEPD) skontaktowała się z ministerstwem spraw wewnętrznych „w celu zajęcia się różnymi projektami ministerstwa, które mogą mieć wpływ na ochronę danych”. Agencja ochrony danych nie wiedziała o ABIS aż do lipca. Chce określić zagrożenia, jakie system stwarza dla praw i wolności obywateli. Chce też wiedzieć, jak długo policja będzie przechowywać wizerunki podejrzanych, kto powinien mieć dostęp do danych itp.

Być może większym problemem jest to, że algorytmy popełniają błędy, a w tym przypadku nie jest to coś tak nieistotnego, jak niewłaściwa rekomendacja muzyczna. W Stanach Zjednoczonych Robert Williams został omyłkowo aresztowany i osadzony w więzieniu, ponieważ system rozpoznawania twarzy pomylił go z kimś innym. Technologia rozpoznawania twarzy jest wysoce niedokładna w rozpoznawaniu osób kolorowych. Bruksela sklasyfikowała technologię rozpoznawania twarzy jako „wysokiego ryzyka” i pracuje nad regulacjami mającymi na celu przyjęcie podejść uwzględniających potencjalne ryzyko, jakie niosą ze sobą systemy sztucznej inteligencji. Jednak dała zielone światło na wykorzystanie rozpoznawania twarzy w „celach zapobiegania, aresztowania lub prowadzenia dochodzeń w sprawie poważnych przestępstw lub terroryzmu”. Technologia nie może być używana do nadzoru.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Europejskie państwo wdraża automatyczne rozpoznawanie twarzy. System wspomoże policję

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł