Europol zamknął szyfrowany komunikator. Aresztowania w Polsce, Niemczech, Holandii...

Europol zamknął szyfrowany komunikator. Aresztowania w Polsce, Niemczech, Holandii...

Europejskie organy ścigania zamknęły szyfrowany komunikator i aresztowały administratorów. Wszystko zaczęło się po zajęciu starego bunkra NATO, gdzie hostowano m.in. mirror The Pirate Bay. Komunikator był popularny m.in. wśród przestępców.

Exclu to aplikacja, która umożliwia wymianę wiadomości, zdjęć, notatek i innych komunikatów z użytkownikami. Holenderska policja twierdzi, że ​​przed zajęciem usługi było ich około 3000, z których 750 mówiło po holendersku. Exclu oferuje szyfrowanie end-to-end, możliwości zdalnego czyszczenia urządzenia i inne funkcje bezpieczeństwa i choć brzmi jak ciekawa alternatywa, ale popularnych komunikatorów, to jak mówi policja "W tej chwili nikt już nie może korzystać z usług Exclu." Exclu, który nadal ma działającą stronę internetową, akceptował płatności w wysokości 500 EUR (537 USD/446 GBP) lub 900 EUR (966 USD/804 GBP) odpowiednio za trzy- i sześciomiesięczne licencje i był popularny wśród zorganizowanych przestępców i gangi narkotykowe – poinformowała holenderska policja.

Aresztowania w Niemczech, Holandii, Belgii i Polsce to efekt zamknięcia szyfrowanego komunikatora Exclu, z którego m.in. korzystali przestępcy.

Zaszyfrowana usługa przesyłania wiadomości była na radarze organów ścigania od czasu nalotu na stary bunkier NATO w 2019 roku. Podczas przeszukania 79 nieruchomości w Niemczech, Holandii, Belgii i Polsce w zeszły piątek władze w tych czterech krajach aresztowały 48 osób, które były użytkownikami, operatorami i administratorami usługi komunikacji kryptograficznej Exclu. 

Wraz z informacją o zamknięciu Exclu jako bezpiecznego komunikatora dla przestępców, policja Belgii przejęła dwa laboratoria narkotykowe, kilka kilogramów narkotyków, ponad 4 miliony euro w gotówce, „różne towary luksusowe i kilka sztuk broni palnej”. Holenderskie władze poinformowały, że legalni użytkownicy Exclu, którzy mogą powoływać się na tajemnice prawną (np. prawnicy, notariusze, lekarze lub duchowni) mogą skontaktować się z policją w celu usunięcia ich danych, o ile dane nie zawierają żadnych nielegalnych informacji. 

Informacje o Exclu podała innym krajom policja z Niemiec. Dochodzenie w sprawie komunikatora rozpoczęło się w 2020 roku i miało swoje źródło w zajęciu starego bunkra NATO nazwanego „Cyberbunker” lub CB3ROB, w którym hostowano niektóre z mniej legalnych stron w internecie, w tym The Pirate Bay i zaplecze dla Exclu.  Niemieckie władze stwierdziły, że ich dochodzenie w sprawie Cyberbunkera dostarczyło im danych potrzebnych do odszyfrowania usług Exclu w celu monitorowania komunikacji. W efekcie holenderska policja ​​spędziła pięć miesięcy przed skoordynowanymi nalotami z zeszłego tygodnia, analizując i odszyfrowując dane, które pozwoliły władzom zidentyfikować i wyśledzić programistów, administratorów i właścicieli usługi, z których wielu zostało aresztowanych podczas nalotów.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Europol zamknął szyfrowany komunikator. Aresztowania w Polsce, Niemczech, Holandii...

 0