Exynos 1000 wydajniejszy od Snapdragona 875? Tak sugerują nowe przecieki

Exynos 1000 wydajniejszy od Snapdragona 875? Tak sugerują nowe przecieki

Co prawda wydaje się jeszcze nieco zbyt wcześnie na spekulacje odnośnie kolejnej generacji high-endowych SoC dla androidowych smartfonów, ponieważ te zapewne tradycyjnie już zadebiutują na rynku wraz z nową falą flagowych modeli w lutym przyszłego roku. Niemniej najnowsze przecieki dostarczają ciekawych informacji w tym temacie, sugerując, że Samsung może w 2021 roku wyjść na prowadzenie w tym wyścigu, pokonując tym samym swojego największego rywala. Na chwilę obecną lepiej podchodzić do tych doniesień z pewną rezerwą, tym bardziej, że nawet jeśli opierają się one na prawdziwych informacjach, to przez te kolejne blisko pół roku producenci mogą wprowadzić jeszcze wiele zmian, które ostatecznie zmienią sytuację na rynku.

Samsung może w 2021 roku wyjść na prowadzenie w wyścigu o najwydajnijeszy androidowy SoC dla smartfonów.

Wróćmy jednak do najnowszych przecieków, których źródłem jest koreańskie forum, gdzie pojawiły się wyniki z benchmarku Geekbench. Wynika z nich, że dwa egzemplarze Samsung Galaxy S21 zostały przetestowane w tym programie, w tym jeden z procesorem Exynos 1000, a drugi ze Snapdragonem 875 na pokładzie. Żeby było ciekawiej, do tego wszystkiego dorzucono jeszcze domniemane Xiaomi Mi 11 z nadchodzącym flagowym układem od Qualcomm (Snapdragon 875). Z racji tego, że nie ujawniono żadnych screenshotów, traktujemy te dane jak zwykłe plotki, ale jeśli się potwierdzą, to sytuacja na rynku smartfonów może wyglądać bardzo ciekawe. Jednordzeniowe i wielordzeniowe wyniki dla modelu z Exynosem były bowiem wyższe niż dla odpowiednika ze Snapdragonem. W tym pierwszym przypadku Exynos 1000 uzyskał bowiem 1302 punktów, a w drugim 4250 punktów, tymczasem rywal mógł się pochwalić rezultatami odpowiednio 1159 i 4090 punktów. Mi 11 uzyskało z kolei 1102 i 4113 punktów. 

Źródło podaje, że wciąż występować mają jakieś problemy z nowozapowiedzianymi rdzeniami Cortex-X1 od ARM, więc Samsung zdecydował się na ich wyższe taktowanie, zostawiając konkurenta z tyłu. Sugerowałoby to także, że oba SoC robią użytek z tych high-endowych rdzeni. Jak już jednak wspominaliśmy, testy, nawet jeśli prawdziwe, to przeprowadzone zostały na wczesnych przedprodukcyjnych prototypach, co oznacza, że ostatecznie wydajność obu procesorów może jeszcze ulec zmianie (raczej na lepsze). Nie zmienia to jednak faktu, że to chyba pierwszy raz, kiedy widzimy Exynosa jako zwycięzcę tego pojedynku. Pikanterii dodaje tu fakt, żę oba układy bazować mają na 5 nm litografii Samsunga i dzielić zbliżoną architekturę.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Exynos 1000 wydajniejszy od Snapdragona 875? Tak sugerują nowe przecieki

 0