Exynos 990 - Samsung zapowiada swój nowy flagowy SoC dla smartfonów

Exynos 990 - Samsung zapowiada swój nowy flagowy SoC dla smartfonów

Samsung zapowiedział właśnie swój najnowszy mobilny procesor, który ponownie bazuje na 7 nm procesie technologicznym EUV. Nowy SoC koreańskiego giganta świetnie sprawdzać ma się w zaawansowanych zastosowaniach z zakresu sztucznej inteligencji, wideo czy możliwości z zakresu łączności 5G. Exynos 990 otrzymał także układ graficzny ARM, czyli Mali-G77, które bazuje na nowej architekturze o nazwie Valhall. Producent obiecuje, że nadchodzący mobilny procesor zapewni 20% wzrost ogólnej wydajności CPU względem swojego poprzednika, czyli Exynosa 9820, a to m.in. za sprawą trzyklastrowej struktury, zawierającej dwa autorskie rdzenie, dwa wysokowydajne Cortex-A76 oraz cztery energooszczędne Cortex-A55, które oddelegowane będą do mniej wymagających zadań. Także GPU Mali-G77 dostarczyć ma lepsze osiągi lub też zapewnić poprawioną efektywność energetyczną o 20% względem poprzednika.    

Producent obiecuje, że nadchodzący mobilny procesor zapewni 20% wzrost ogólnej wydajności CPU względem swojego poprzednika, czyli Exynosa 9820.

Exynos 990 - Samsung zapowiada swój nowy flagowy SoC dla smartfonów

Jedną z ciekawszych nowości w Exynos 990 jest wsparcie dla 120 Hz odświeżania obrazu, które zaimplementowano bezpośrednio w procesorze. Stanowić może to dość mocną wskazówkę co Samsung szykuje dla wszystkich przyszłych flagowców. Obecne smartfony koreańskiego producenta ograniczają się bowiem do typowego odświeżania 60 Hz, kiedy wielu rywali przesiadło się już na 90 Hz albo nawet 120 Hz (np. Razer Phone 2 czy ASUS ROG Phone II). Co ciekawe jednak, firma sama produkuje mobilne ekrany o wyższym odświeżaniu, ale sprzedaje je konkurentom. Wygląda jednak na to, że w kolejnej generacji high-endowych telefonów tego producenta ulegnie to zmianie i spodziewać można się przesiadki nawet bezpośrednio na 120 Hz, co powinno zapewnić dużo płynniejsze animacje i lepsze doznania w czasie grania.  

Jeśli zaś chodzi o sztuczną inteligencję, Exynos 990 wyposażony został w dwurdzeniową jednostkę NPU (neural processing unit) oraz nowy procesor cyfrowego sygnału zdolny do przetwarzania przeszło 10 bilionów operacji na sekundę. Samsung chwali się, że nowe NPU zwiększy nie tylko bezpieczeństwo jego smartfonów, ale i ich efektywność. Gigant z Korei nie zapomniał też o łączności 5G, dlatego ujawnił także 7 nm modem 5G o nazwie Exynos 5123, który obsługuje technologię sub-6GHz  i spektra mmWave, jak również standardowe sieci 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA, HSPA i 4G LTE. Ponadto znajdziemy tu wsparcie dla pamięci LPDDR5 o prędkości do 5500 Mb/s. Masowa produkcja układu Exynos 990 i modemu Exynos 5123 zostanie uruchomiona pod koniec bieżącego roku.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: Exynos 990 - Samsung zapowiada swój nowy flagowy SoC dla smartfonów

 0