Facebook miał szpiegować użytkowników innych platform

Facebook miał szpiegować użytkowników innych platform

Facebook szpiegował użytkowników konkurencyjnych platform internetowych? Takie pytanie pojawiło się po publikacji przez sąd dokumentów wskazujących, że platforma Marka Zuckerberga stosowała zakazane praktyki do osiągnięcia silniejszej pozycji na rynku.

W 2016 roku Facebook uruchomił tajny projekt o nazwie "Project Ghostbusters" mający na celu przechwytywanie oraz deszyfrowanie informacji, które przekazywały osoby korzystające z aplikacji Snapchat do serwerów platformy. Sprawa pojawiła się po tym jak sąd z Kalifornii udostępnił dokumenty ze sprawy wytoczonej przez konsumentów firmie Meta Platforms. Wskazują one, iż korporacja po prostu miała szpiegować użytkowników. Celem Facebooka było zrozumienie zachowań odbiorców Snapchata, a także pomoc w rywalizacji z tym serwisem. Nie tylko z nim zresztą.

Z ujawnionej sądowej dokumentacji wynika, że w 2016 roku Facebook przygotował projekt, którego celem było szpiegowanie użytkowników innych platform takich jak Snapchat, YouTube czy Amazon.

Facebook miał szpiegować użytkowników. Ujawniono dokumenty

Podobno nie ograniczono się jedynie do Snapchata, ale uderzono w inne platformy internetowe takie jak YouTube czy Amazon. Biorąc pod uwagę szyfrowanie tych aplikacji, Facebook musiał opracować specjalną technologię, aby obejść zabezpieczenia konkurencyjnych platform.

Jeden z dokumentów szczegółowo opisuje projekt Ghostbusters. Był on częścią programu In-App Action Panel (IAPP), który wykorzystywał technikę „przechwytywania i deszyfrowania” zaszyfrowanego ruchu w aplikacji. Korporacja do działania wykorzystała kontrowersyjne Onavo.

Stworzono ponadto specjalne zestawy instalowane następnie na sprzęcie z Androidem i iOS. Po aktywacji Onavo przechwytywało cały ruch sieciowy, nim został zaszyfrowany. Onavo to usługa, którą firma-matka Facebooka nabyła w 2013 r. W 2019 r. Facebook Onavo zamknięto.

Udostępniono także e-mail napisany przez Marka Zuckerberga: „Za każdym razem, gdy ktoś zadaje pytanie na temat Snapchata, odpowiedź jest zwykle taka, że ponieważ jego ruch jest szyfrowany, nie mamy żadnych analiz na jego temat. Biorąc pod uwagę, jak szybko rosną, ważne wydaje się znalezienie nowego sposobu uzyskania wiarygodnych analiz na ich temat. Być może trzeba będzie zrobić panele lub napisać oprogramowanie na zamówienie. Powinniście wiedzieć, jak to zrobić”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook miał szpiegować użytkowników innych platform

 0