Facebook może przygotowywać własne procesory

Facebook może przygotowywać własne procesory

Wygląda na to, że każdy z gigantów chce mieć własne procesory. Apple szykować ma własne układy dla komputerów Mac, Xiaomi zaczęło robić autorskie SoC dla smartfonów, a niedawne doniesienia sugerowały także, że Amazon opracowuje procesory do jednego z jego "inteligentnych" głośników. Teraz z kolei agencja Bloomberg podaje, że w podobnym kierunku zamierza iść nawet Facebook.

Jak na razie nie wiadomo jeszcze do jakich celów Facebook przeznaczyć miałby swoje procesory, ale jest tu przynajmniej kilka możliwości, jak serwery, headsety wirtualnej rzeczywistości (trzeba pamiętać, że Faceook jest właścicielem Oculusa) czy też głośniki typu smart - firma przygotowywać ma bowiem własną odpowiedź na takie produkty, jak Amazon Echo czy Google Home. Jedynym dowodem wskazującym na chęć opracowania autorskich procesorów przez giganta mediów społecznościowych jest wprawdzie oferta pracy opublikowana przez firmę, gdzie poszukiwany jest menadżer, który pomoże tworzyć organizację zajmującą się całościowym tworzeniem rozwiązań SoC/ASIC oraz tworzeniem firmware'u i sterowników. Nie da się jednak ukryć, że rzeczywiście sugeruje to poważne plany koncernu w tym zakresie.

Wygląda na to, że nie tylko Apple czy Amazon szykują swoje nowe autorskie procesory, ale i Facebook zamierza iść w podobnym kierunku

Dopiero okaże się jakiego rodzaju układy zamierza tworzyć Facebook, ale Bloomberg dostrzegł dowód sugerujący, że firma ma nadzieję wykorzystać przynajmniej niektóre z nich w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Oznaczać może to, że wykorzystają maszynowe uczenie dla naturalnego języka, czyli funkcjonalności kojarzonej z "inteligentnymi" głośnikami, ale niewykluczone jest też, że chodzi o wspomaganie serwerów, np. w identyfikowaniu użytkowników na podstawie zdjęć. Jak widać wciąż jest tu więcej niewiadomych, domysłów oraz spekulacji niż konkretnych informacji, a rozważać trzeba też opcje, że układ Facebooka robić będzie tylko za koprocesor wspomagający główny SoC funkcjami AI. Trzeba jednak pamiętać, że Facebook dopiero zaczyna podążać w tym kierunku, więc może jeszcze łatwo zmienić zdanie i zrezygnować pomysłu autorskich procesorów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook może przygotowywać własne procesory

 0