Facebook nie zamierza informować użytkowników o wycieku ich prywatnych danych

Facebook nie zamierza informować użytkowników o wycieku ich prywatnych danych

Kilka dni temu w sieci została opublikowana baza zawierająca dane osobowe pół miliarda użytkowników Facebooka. W sieci przez chwilę zawrzało, ale wśród ogółu użytkowników, w zasadzie mało kto się tym przejął. Wycieki danych są już tak powszechne, że zwykli użytkownicy nie zwracają na nie uwagi, a to błąd. Taka baza to prawdziwa skarbnica dla telemarketerów i wszelkiej maści spamerów, nie wspominając o oszustach stosujących socjotechnikę. W bazie  znajdują się takie informacje jak data urodzenia, stan cywilny, rodzinne miasta i inne miejsca zamieszkania oraz masa innych danych profilowych, włącznie z numerem telefonu i adresem email. Dane te  były od jakiegoś czasu dostępne w tej ciemniejszej stronie internetu, jednak teraz może je pobrać właściwie każdy.

W sieci jest publicznie dostępna baza zawierająca m.in. numery telefonów i adresy email 500 mln użytkowników Facebooka, jednak firma nie zamierza informować użytkowników o wycieku ich danych. 

Wyciek może mieć ogromne konsekwencje, jednak Facebook oświadczył, że nie planuje informować poszkodowanych użytkowników. Rzecznik argumentuje, że firma nie jest "pewna", czy może zidentyfikować użytkowników, których dotyczy problem, i że przecież "dane były [już] publicznie dostępne". Ponadto rzecznik powiedział, że dane zostały zebrane przed wrześniem 2019 roku z wykorzystaniem luki w synchronizacji kontaktów, którą załatano już dawno temu. Warto zauważyć, że Facebook również wtedy powiadomił nie użytkowników o wystąpieniu problemu dotyczącego bezpieczeństwa.

Kolejny wyciek danych i brak konkretnych reakcji ze strony Facebooka nie powinny być zaskoczeniem. Firma ma długą historię niewłaściwego wykorzystywania i nadużywania danych. Jak na ironię, w roku 2019, kiedy Facebook twierdzi, że załatał lukę, zapowiadano również przyszłość "skoncentrowaną na prywatności". Już samo zdanie "Facebook skoncentrowany na prywatności", brzmi jak zwykły żart. Jeśli chcecie sprawdzić czy Wasze dane ucierpiały w tym wycieku, to są już dostępne odpowiednie NARZĘDZIA.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook nie zamierza informować użytkowników o wycieku ich prywatnych danych

 0