Facebook osiąga wartość biliona dolarów szybciej niż jakakolwiek firma w historii

Facebook osiąga wartość biliona dolarów szybciej niż jakakolwiek firma w historii

Facebook to bez wątpienia jeden z największych graczy na rynku technologicznym, więc nie powinno dziwić, że kapitalizacja rynkowa giganta mediów społecznościowych po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion dolarów, osiągając kamień milowy szybciej niż jakakolwiek inna firma w historii. Wydana w tym tygodniu decyzja sędziego okręgowego Stanów Zjednoczonych Jamesa Boasberga, aby uwzględnić wniosek Facebooka o odrzucenie dwóch ważnych procesów antymonopolowych, zwiększyła udziały firmy o ponad 4%, podnosząc jej wartość, co w głównej mierze przyczyniło się do przekroczenia granicy 1 biliona dolarów. Co prawda Amazon czy Apple uzyskały taką wartość już przeszło trzy lata temu, a Microsoft niedawno chwalił się kapitalizacją na poziomie 2 bilionów, ale Facebook działa na rynku znacznie krócej od tych rywali. 

Kapitalizacja rynkowa giganta mediów społecznościowych po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion dolarów, osiągając kamień milowy szybciej niż jakakolwiek inna firma w historii.

Facebook osiąga wartość biliona dolarów szybciej niż jakakolwiek firma w historii

Przekraczając granicę 1 biliona dolarów, Facebook dołącza do elitarnego grona gigantów technologicznych (Apple, Microsoft, Amazon i Alphabet), którzy mogą pochwalić się takim wynikiem. Firmie Marka Zuckerberga udało się to ponadto znacznie szybciej niż konkurentom, gdyż potrzeba było w tym przypadku tylko 17 lat (Facebook założono na Harvardzie w 2004 roku). W momencie debiutu giełdowego Facebooka w maju 2012 roku ten był wart 104 miliardy dolarów. Co prawda Facebook ma jeszcze sporo do zrobienia, zanim osiągnie wycenę Microsoftu i Apple na poziomie 2 bilionów dolarów, ale jest na dobrej drodze. Gigant z Redmond w poprzednim tygodniu stał się dopiero drugą amerykańską firmą, która przekroczyła tę wartość i potrzebował 33 lat od debiutu giełdowego, aby osiągnąć swoją pierwszą wycenę w wysokości 1 biliona dolarów w 2019 r., ale osiągnięcie 2 biliona dolarów zajęło mu już zaledwie dwa lata.

 

Jak w przypadku praktycznie każdej firmy technologicznej, pandemia zwiększyła udziały Facebooka o 30% w tym roku, ponieważ opinia publiczna coraz bardziej polega na pakiecie aplikacji do komunikacji, spotkań towarzyskich i pracy zdalnej. Wracając do wspomnianej rozprawy sądowej, w skardze antymonopolowej przeciwko Facebookowi wniesionej przez Federalną Komisję Handlu (FTC) i 48 stanowych prokuratorów generalnych żądano od Facebooka wycofania wcześniejszych przejęć, w tym Instagrama i WhatsAppa oraz ograniczenia wszelkich przyszłych zachowań antykonkurencyjnych. Sędzia orzekł jednak, że rząd nie dostarczył wystarczających dowodów na to, że Facebook był monopolistą. Jak zauważył Bloomberg, prawdopodobnie FTC ponownie zgłosi poprawioną skargę w ciągu 30 dni, co oznacza, że ​​wycena 1 biliona USD może być krótkotrwała.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook osiąga wartość biliona dolarów szybciej niż jakakolwiek firma w historii

 0