Facebook pozywa obywateli Chin i firmę z Hongkongu za cyberprzestępstwo

Facebook pozywa obywateli Chin i firmę z Hongkongu za cyberprzestępstwo

Facebook złożył pozew sądowy przeciwko firmie ILikeAd Media International Company Ltd. z siedzibą w Hongkongu oraz pochodzącym z Chin programiście Chen Xiao Cong, który miał tworzyć złośliwe oprogramowanie, a także dyrektorowi ds. marketingu Huang Tao współpracujących ze sobą od trzech lat, którym zarzuca się udział w zorganizowanym cyberprzestępstwie. Poprzez klikanie w udostępniane fałszywe linki zachęcali oni użytkowników portalu społecznościowego do zainstalowania złośliwego oprogramowania, zaś do tego celu wykorzystali tzw. „przynętę celebrytów” polegającą na umieszczeniu zdjęć popularnych gwiazd w obrazkach reklamowych. Ofiary klikały w te banery, a następnie nieświadomie instalowały niebezpieczne oprogramowanie na swoich systemach operacyjnych. Inną metodą miało być również rozsyłanie rzeczonych linków na forach internetowych.

Facebook złożył pozew sądowy przeciwko firmie z Hongkongu oraz dwójce chińskich obywateli za rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania umożliwiającego im przejęcie kont użytkowników portalu.

Facebook pozywa obywateli Chin i firmę z Hongkongu za cyberprzestępstwo

Później przestępcy przejmowali wybrane profile reklamowe, by następnie defraudować zgromadzone środki pieniężne i wykorzystać je do do promowania fałszywych reklam zawierających chociażby podrobione pigułki dietetyczne, suplementy dla mężczyzn czy podróbki znanych marek. Co więcej, Facebook twierdzi, że w celu uniemożliwienia platformie wyłapania oszustwa stosowano metodę maskującą ukrywając przed administratorami portalu rzeczywistą stronę, do której prowadzi obecny w banerze odnośnik. Gigant social media podaje również, że wspomniani przestępcy w latach 2016-2019 zdefraudowali w ten sposób łącznie 4 miliony dolarów, które zostały zwrócone poszkodowanym klientom. Dodatkowo serwis pomógł im też lepiej zabezpieczyć profile.

Niestety tego rodzaju systemy maskujące są w wielu przypadkach dość wyrafinowane i według należącej do Marka Zuckerberga firmy ciężko je skutecznie wyłapać. Cóż dobrze, że Facebook postanowił skutecznie zareagować i domaga się ukarania osób stojących za tym przekrętem. Nie bez znaczenia w tego rodzaju przypadkach prób wyłudzenia danych czy innych elementów mogących narazić nas na m.in. poważne straty finansowe jest również zdrowy rozsądek samych ludzi, którzy nie powinni klikać w dosłownie wszystko, na co trafią w internecie. Powinniśmy wcześniej wszelką treść odpowiednio weryfikować tak, aby finalnie nie zostać negatywnie zaskoczonym.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook pozywa obywateli Chin i firmę z Hongkongu za cyberprzestępstwo

 0